Yalnız ve güzel ülkemin güzel çocuklarına.

Sizlere eski 23 Nisan bayramlarından bahsetmek istiyorum.

23 nisan çocuk bayramına aylar kala bizde tatlı bir heyecan başlardı, nasıl olacak acaba öğretmenimiz hangi şiiri verecek okumak için.

Acaba şiiri okurken heyecanlanacak mıyım, ailem izlerken benimle gururlanacak mı endişeleriyle ve tatlı bir heyecanla beklerdik bayramı.

Derken o güzel gün gelirdi hepimiz giyerdik en güzel kıyafetlerimizi, bayraklarla donanırdı her taraf herkes toplanırdı okulun bahçesine şiirler okunur da şarkılar söylenirdi tam bir bayram havasında.

Güzeldi çocukluğumuz güzel oyuncaklarımız olmasa da.

Kıymeti bilinirdik  tel çemberin karpuz kabuğundan yaptığımızın oyuncakların ve kurulan hayallerle süslenirdi oyunlarımız. Ankara’ya  giderdik mesela hayallerimizde Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü görmek için. Kitaplarda gördüğümüz Anıtkabir’i canlandırırdık hayallerimizde rüyalarımıza girerdi.

Çünkü çocuktuk biz çünkü bu bayramı Atatürk hediye etmişti bizlere ve tüm Dünya çocuklarına.

Köy sokaklarında misket oynardık, topaç çevirirdik mesela. Hatta oyuna o kadar dalardık ki zamanın nasıl geçtiğini bile anlamaz ancak hava kararınca yada acıktığımızda giderdik evlerimize.

Yokluk içindeydi bizim çocukluğumuz, yoktu iPad cep telefonu hatta ilk okul çağımda televizyon bile yoktu benim doğduğum köyde.

Ama ne vardı biliyor musunuz elimizde olan kıt imkanların kıymeti vardı. Mesela ben silgiyi hiçbir zaman bütün kullanmadım annelerimiz tam silgiyi ikiye keser yarısını verirdi önce kullanmam için. Çünkü kaybedersem en azından diğer yarısı evde hazır olurdu.

Onun için değerliydi silgi kalem defter ve kitaplarımız. Kaplardık defter ve kitaplarımızı eskimesin diye eskimesin ki bizden sonra gelen kardeşlerimize de verelim temiz güzel kullandığımız kitaplarımızı.

Kıymetli çocuklar geleceğimizin güvenceleri, belki içinizden diyorsunuz o zaman öyleydi ne yapalım diye. Çokta haklısınız tabi ki çağa çağın getirdiği yeniliklere ayak uydurmak lazım. Ancak bu teknolojik hayatta unutmamamız gereken örf, anane, büyüklerimize saygı küçüklerimize sevgi kavramlarına da maksimum dikkat etmemiz gerektiğini de unutmamak gerektiğine dikkatinizi çekmek istedim acizane.

Sizler benim güzel Ülkemin teminatısınız bu güzel Ülkemi hak ettiği yere sizler getireceksiniz bunu için çok çalışıp birazda uyanık olmanız lazım diye düşünüyorum.

Bu vesileyle tekrar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutlar gözlerinizden öperim.

Muhsin ŞAŞMAZ.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol