Değerli dostlar;

İdrak ettiğimiz mübarek ramazan ayı, 
insanlığın şefkat duygularının kabardığı genel olarak insanların kötülüklerden hızla uzaklaşarak birbirlerine merhamet ve muhabbetle yaklaştığı içerisinde bulunan çok değerli ibadet ve insani vazifelerin olduğu hayr ve hasenat ile dopdolu bir ay olduğundan, 
"ONBİR AYIN SULTANI"
olarak da bilinir ve insanlık tarafından umut dolu gözlerle her yıl beklenir.
Bu ay içinde yerine getirilen,
"ORUÇ" 
İbadeti ile insanların sosyal yönden durumları hakkında birbirlerini tanımalarının yanısıra Açlık ve fakirlik yaşayanların çektikleri ızdırap ve çile  den Tok olanların haberdar olarak onlarla hemhal olmasını sağlayarak, 
"KOMŞUSU AÇ İKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR." 
Hadisi şerifinin Va'z ettiği üzre onlara el uzatıp karınları tok sırtları pek mutlu ve yüzleri güleç olarak yaşam sürdürmelerini sağlar.
Ayrıca, 
Yüce Rabbimizin bizlere emanet olarak bahsettiği Vücut Fabrikamızın yılda bir ay süre ile revizyona ( bakıma) çekilerek dinlendirimesini de sağlar.
Ramazan ayı içinde yapılan ibadet ve hayr hasenatlardan, Fitre, Zekat, Sadaka ve diğer ayni ve nakdî yardımlarla işleri bozulmuş gerçek ihtiyaç sahiplerine, 
dul yetim, öksüz, kimsesiz, parçalanmış aile mensupları, engelliler, özürlüler ile birlikte Şehit ve Gazilerimizin yakınlarına inancımızın gereği olarak,  
insancıl ve güzel ahlâkla, 
hiç bir şekilde ayrım yapmadan yardım edip onların hayatlarına dokunarak başlarının dik gönüllerinin mutlu sürurlu olmalarını sağlamak bizlere insani,imani ve vicdani  bir vazifedir. 
"SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL ELİN BİLMESİN" 
düsturu ile yapılacak aynî ve nakdî yardımlarımızı hiç bir ayrıma tabi tutmadan, 
İnsanlık gurunu, onurunu, şerefini, incitmeden zoraki değil isteyerek ve güleç yüzle saygı, sevgi ve muhabbetlerimizle "MÜ'MİNLER KARDEŞTİR." 
Hadisinde buyrulduğu gibi, 
kardeşlerimize yardım edip hemen de unutmamız erdemli olmanın gereğidir.
Ülkemizin çeşitli illerinden İlim ve Bilim tahsili için evlerinden uzakta tahsil hayatlarını kıt kanaat sürdüren saygı değer örenci kardeşlerimizinde ellerinden tutmak erdemli insan ve Vatan sever zenginlerimizin yüksek ahlâklı olmakla beraber bir vatan borçlarıdır.
Bahse konu bu hasletler, 
tümüyle "İyilik Hareketleri" nin ve İyi İnsan olmanın şartlarındandır. 
Yapılan iyilik ve güzellikleri herhangi  bir maddi menfaat için değil, sadece yüce ALLAH (cc)ın rızasının kazanılabilmek amacı ile yapılması yüksek ahlâklı olmanın gereği olarak. ELZEM'dir. 
Zira, Kültürümüzde 
"İYİLİK YAP DENİZE AT BALIK BİLMEZSE, HALİK BİLİR." 
özlü sözüne uygun şartlarda  yardımlarımızı yerine ulaştırmak vardır.
Velhasıl, 
Her yıl Saygı değer Milletimiz, TÜRK-İSLAM âlemi ve tüm insanlık âlemi ile birlikte,
"ONBİR AYIN SULTANI"
olarak ayrıcalıklı, bereketli ve huzur dolu olarak idrak ettiğimiz mübarek ramazan ayının feyz ve bereketinden nasiplenip faydalanmalarını yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz. 
Ata sözlerimiz de belirtildiği üzre, 
"Ağalık vermekle, Yiğitlik vermekle olur." 
Müslümanların ZEKAT ibadeti ve ne şartlarda verileceğini Ayet ve Hadislerle kurallara bağlayan yüce Dinimiz, 
"ZEKAT FAKİRİN HAKKIDIR." 
buyurmaktadır.  
Zekât ibadeti sayesinde toplum içerisinde sosyal barış ve tesanüt dayanışma pekiştirikerek sermaye ve servet düşmanlığı giderilmiş olur. 
Bu cümleden olarak,
"VEREN EL ALAN ELDEN ÜSTÜNDÜR."
Sağlıklı ve güzel ibadetler diliyoruz. 
Sonsuz selam ve muhabbetlerimizle.
Vesselam.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol