UHİM: Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi!

İyilik Haber Merkezi
İyilik Haber Merkezi
13 Nisan 2021 Salı 16:00
49 Okunma
UHİM: Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi!

HAKKINIZI ÇİĞNETMEYİN

Artık devlet kavramının tartışıldığı, çok uluslu şirketlerin menfeatlarının geniş halk yığınlarına karşı korunmasına yardımcı olan organizasyonlara devlet denildiği tuhaf zamanlardayız. Bilimin bu kadar zirve yaptığı bir süreçte aynı şekilde paralel olarak zulümün ve aldatmacanın en yoğun olduğu zamanları yaşıyoruz. 
İşte bu gidişata itiraz etmek, şerh düşmek, direnmek ve çözüm yolları ortaya koymak için bir kısım gönüllü insanlar bir araya gelerek bir sivil toplum örgütünün çatısı altında toplandılar; UHİM: Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi!

UHİM’in amacı; ülkemizde veya yeryüzünün herhangi bir yerinde, siyasal, sosyal, ekonomik, kültürel, çevreyle ilgili ve benzeri alanlarda meydana gelen her türlü hak ihlallerinde inceleme, araştırma, raporlama ve diğer çalışmaları yaparak bu çalışmalarını her türlü basın yayın organı ve iletişim araçları kullanılarak ülkemiz ve dünya halklarına duyurmaktır.
Doğrudan veya dolaylı olarak hak ihlalleri ile ilgilenen diğer sivil toplum kuruluşları ile ve gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşları ile de amacına uygun faaliyetleri gerçekleştirebilmek için dayanışma ve işbirliği yapmak, her türlü alanlardaki hayat standartlarının yükseltilmesi için karar mercileri üzerinde etki yapması amacıyla kamuoyu oluşturmak ve toplumsal bilincin yükseltilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.
Meydana gelmesi muhtemel hak ihlallerini önlemek için gerekli girişimlerde bulunmak, meydana gelen hak ihlallerinin giderilmesi için her türlü adli ve idari müracaatlarda bulunmak, açılan davalara müdahil olmak ve uyarı görevlerini yerine getirmektir.

BM verilerine göre, kapitalist azgınlığın artmasına paralel olarak dünyada insani yardım ihtiyacı 15 yıl içinde 12 kat arttı. 15 yıl önce yıllık 16 milyar dolar olan insani yardım ihtiyacı bugün 245 milyar dolara ulaştı.
“İnsani yardım çalışmaları” ile insanların yardıma muhtaç hale gelmesi engellenemiyor.
Sorunların çözümü için öncelikle insanları yardıma muhtaç hale getiren yapılarla-kafalarla-kavramlarla mücadele etmek gerekiyor. İşte UHİM çalışmalarını bu anlayışla sürdüren bir sivil toplum kuruluşu.
 

Neler mi yapıyorlar? Kendi ifadelerinden alıntıladığımızda şu gayretleri görüyoruz.
•Batılı devletlerin ihlal karnelerini çıkarıyoruz!
•Uluslararası kuruluşların yapılarını ve uygulamalarını sorguluyoruz!
•Küresel devlet, kurum ve şirketlerin ihlallerini raporluyoruz!
•İşgal ve siyasi müdahaleleri yerinde gözlemliyoruz!
•Uluslararası kültür-sanat kurumlarının manipülasyonlarını deşifre ediyoruz!
•İslamofobi ve ayrımcılıkla mücadele ediyoruz!
•Yoksulluğun sebeplerini tartışmaya açıyoruz.
•Yayınlarımızla ihlalleri belgeliyor, hak arama bilincinin oluşması için eğitimler veriyoruz.
•Rapor ve basın bildirileri hazırlıyor, salon organizasyonları tertip ediyoruz.
•Sosyal medya kampanyaları ile hak ihlallerine karşı mücadele ediyoruz.
• Dünya Hak İhlalleri raporlarını çıkartıyoruz. (Özellikle 2010 – 2019 Yılları arası )

Canlı yaşamını ilgilendiren hemen her alanda, bir hak arama ve hesap sorma kültürünün oluşmasına katkı sağlamak istiyoruz diyor yetkililer.  Bu yaklaşımla sürdürdükleri çalışma alanlarına bir göz atacak olursak önemli konuların olduğu fark edilecektir. 
 •Ticari bir endüstri haline gelen ve bir sömürü aracı olarak kullanılan EĞİTİM
•Kirli hesaplarla, acımasız uygulamalarla çıkar çatışmalarına kurban giden EKOLOJİ
•Uluslararası finans kurumları, çokuluslu şirketler ve lobilerin manipülasyonlarıyla EKONOMİ
•İhlalleri meşrulaştırma göreviyle hareket eden yapılanmalarıyla KÜLTÜR-SANAT
•Korku politikaları ve propagandalarla şiddeti körükleyen, ötekileşmeye, kutuplaşmaya zemin hazırlayan, toplumsal hafızayı uyuşturan MEDYA
•İlaçtan kozmetiğe, tarımdan gıda sektörüne kadar insan hayatını hiçe sayan uygulamalarla SAĞLIK
•Küresel aktörlerin dünyaya nizam verme iddiasıyla terör estirdiği SİYASET ve HUKUK
•Farklılıkların öne çıkarılarak bir ayrışma ve çatışmaya dönüştürüldüğü TARİH ve TOPLUM

UHİM; çalışmalarını, sanatı, eğitimi, emeği, ekonomik varlığı, yetenekleri ve becerileriyle, yaşanan ihlallerin karşısında duran sorumluluk sahibi bireylerin katılımı ile yürütmektedir.

UHİM; hak ihlallerine karşı mücadele vermek isteyen tüm sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, basın-yayın organları ve diğer kurum-kuruluşlarla işbirliğine açıktır.

UHİM; çalışma alanları ile ilgili rapor yayınlar, basın bildirileri hazırlar, salon organizasyonları tertip eder, süreli-süresiz yayın yapar, sosyal medya kampanyaları ve hak ihlallerine karşı mücadele edebileceği etkinlikler düzenler.

UHİM; çalışmaları için gerekli finansmanı, bağış, aidat, fon ve sponsorluklar yoluyla sağlar. 

UHİM; toplumda hak ihlallerine karşı, sivil ve etkin bir inisiyatifin oluşması için gerekli tüm enstrümanları kullanır.

Son Güncelleme: 13.04.2021 17:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.