SADAKATAŞI DERNEĞİ

İyilik Haber Merkezi
İyilik Haber Merkezi
29 Mart 2021 Pazartesi 18:18
32 Okunma
SADAKATAŞI DERNEĞİ

HER İYİLİK BİR SADAKADIR!

Sadakataşı uygulaması, kökeni Selçuklulara kadar uzanan yardım şeklidir.  Sadaka taşı, genellikle cami vb. yerlerde ihtiyaç sahiplerinin alabilmeleri için para vb.nin bırakıldığı özel yer. 
 Fakir insanları rencide etmemek için düşünülmüş bir modeldir. Osmanlılar döneminde daha da yaygınlaştırıldığı biliniyor. Yardım yapan ile alan birbirini görmez, tanımaz ve bilmez. Alanın mahcubiyetten, verenin ise riya ve gösterişten uzak durması beklenir. Genellikle Antik porfir sütunlardan dönüştürülmüş, tepesinde para bırakılabilecek oyukları bulunan dikitlerdir. Duvarlarda oyuk şeklinde olanları da vardır. Mimari özellikleri gibi isimleri de bölgelere göre değişiklik gösterir. İhtiyaçgah (Türkmenistan-Aşgabat), Hayrat deliği (Konya), Hacet taşı (Kayseri), Zekat Kuyusu (Hasankeyf-Batman), Sadaka Oyuğu, Fıkara Taşı (Üsküdar) ve ihsan Kapısı gibi isimlerle de bilinirler. Bulgaristan, Bosna-Hersek, Makedonya, Tunus ve Cezayir gibi Osmanlı’nın egemen olduğu farklı coğrafyalarda izleri vardır. İstanbul’da bir zamanlar 160 adet sadaka taşının olduğu kaynaklarda yer alır. Bunların en meşhuru Üsküdar İmrahor Cami önünde bulunan ve kırmızı granitten yontulmuş sadaka taşıdır.
Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak amacıyla Sadakataşı Derneği kurulmuştur.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek amacını taşıyan derneğin: Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak gibi çalışmaları bulunmaktadır.
Savaşlar, felaketler, hastalıklar gibi nedenler ile ailesini kaybetmiş yetimlere sahip çıkarak hayata kazandırmak çalışma konuları sözkonusudur.
Uzak Ümmet coğrafyalarında ki kardeşlerimizin İslamiyet’i ve kutsal kitabımızı öğrenip okuyabilmeleri için Dini Bilgiler Eğitim Seti dağıtımı yapılmaktadır.
Kötü sağlık koşulları, yaşlılık gibi nedenlerin körlüğe yol açtığı katarakt hastalarını tedavi ederek gören gözleri olmak da derneğin çalışmaları arasındadır.
Özetle ifade edecek olursak; İnsanı, insanca yaşamaktan alıkoyan engelleri kaldırmak.
Afet  ve savaş hallerine hazırlıklı olarak, ihtiyaç anında sıkıntılı bölgeye acil olarak ulaşmak.
Zulme uğrayan insanların onur ve itibarını da korumaları için uluslararası politikalara etki etmek.
Kime yardım sorusuna, ihtiyacı olan herkese diyebilmek.
Sadakataşı Derneği olarak kurulduğu 2010 yılından itibaren din, dil, ırk ayırt etmeksizin tüm garipler, mazlumlar, ötelenmişler ve geride kalmışların yüreklerinde ‘yalnız değiliz’ duygusunu oluşturabilmeyi hedef edinmiş bir dünya düzenine, ‘iyilikler’ vasıtasıyla kavuşmak için yardım çalışmalarını gerçekleştirmektedir.
Savaşlar, kuraklık, yoksulluk, salgın hastalıklar sebebi ile zor günler yaşayan, yakınlarını kaybedip yetim, öksüz, dul kalmış insanların yaşamlarını idame ettirebilmesi için gerekli olan tüm insani yardımları yaparak, çocuklarımızın eğitim görmelerine yardımcı olarak, gençleri geleceğe hazırlamak, dini vecibelerini kardeşlerimizin yerine getirebilmesi için mescid ve cami yapımları gerçekleştirerek onlara hayatın her alanında destekte bulunup yardımcı olmak derneğin kendine görev edindiği misyondur.

Ortak Akıl Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.