İ.H.H İNSANİ YARDIM VAKFI

İyilik Haber Merkezi
İyilik Haber Merkezi
29 Mart 2021 Pazartesi 18:08
76 Okunma
İ.H.H İNSANİ YARDIM VAKFI

İNSANİ YARDIM VAKFI - İHH
Siz, hiç aç kaldınız mı? Hiç kimseniz olmadığını düşündüğünüzde kapınız çalındı mı?Sıcak bir çorba, sıradan bir örtü için gözleriniz yollarda kaldı mı? Hastalandığınızda kim koştu imdadınıza, ilaç oldu yaranıza? Ya da evi barkı terk edip bir başka ülkede evsiz barksız, işsiz güçsüz duruma düştünüz mü?
Kaldırımlarda sabahladınız mı, şehrin çöplüklerinden geçti mi yolunuz?
"Her şeyi devletten beklemeyin" sözü ne kadar da doğruymuş? Sivil toplum, ticaretle birlikte yeni bir boyut kazanıyor, uzak yakın demeden yaraları sarıyor, karınları doyuruyor, üstleri giydiriyor. Örnekler çok acı olsa bile iyilik yarışında güzel şeyler oluyor. En son ne zaman iyilik yaptık, bir düşünelim? Bir çocuğa gülümsedik, mültecilere yardımcı olduk, huzurevindeki yaşlıları ziyaret ettik mi?
Bir düşünsenize, suyun altın değerinde olduğu bir yerleşim noktasında, hiçbir akrabalık bağınız olmadığı halde kuyu açılmasına vesile oluyorsunuz ve uygarlığa kapı aralıyorsunuz. Çok uzak bir coğrafyaya depremden sonra ulaşıyorsunuz. Savaşta tüm yakınlarını kaybetmiş bir çocuğu sarıp sarmalıyorsunuz.
Dünya üzerinde savaş, iç çatışma, doğal afet, hastalık, yoksulluk, kuraklık gibi sebeplerle mağdur olmuş milyonlarca insan hayat mücadelesi veriyor. Muhtaç ve mazlum durumdaki herkesin insani ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen İHH; gıda, sağlık, barınma, eğitim gibi temel konularda bölgelere hizmet götürüyor. Muhtaç bölgelerin yardıma ihtiyaç duymayacak bir seviyeye gelmesi için kalkınma stratejileri geliştiriyor.
 Dünya üzerindeki her insanın yardıma ihtiyaç duymayan onurlu bir yaşamı hak ettiğine; bunun da ancak adalet ve insan haklarının korunmasıyla mümkün olabileceğine inanan İHH Dünya üzerindeki olası bir felaket, çatışma, kriz ve savaş durumuna karşı dünya kamuoyunun bilgilendirilmesi, çözüm için ortak düşüncenin geliştirilmesi adına raporlar hazırlıyor, krizleri önleyici çalışmalar yürütüyor. Nerede olursa olsun sıkıntıya düşmüş, savaş, doğal afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, zulme uğramış bütün insanlara gerekli insani yardımı ulaştırmakla kalmıyor, bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek için faaliyetler de gerçekleştiriyor.
İnsani yardım ve insan hakları çalışmalarının yanında İHH olarak; kriz, savaş ve doğal afet yaşanan bölgelerde sivillerin korunması, kayıpların bulunması, esirlerin kurtarılması, krizlerin sonlandırılması için gerekli adımların atılmasına olanak sağlayarak, devletlerarası diplomasinin yeterli olmadığı durumlarda aktif rol alarak insani diplomasi çalışmaları da yürütmektedir.
İHH’nın insani yardım alanında gerçekleştirdiği faaliyetlerin önemli bir ayağını acil yardım çalışmaları oluşturuyor. Mağdur olan insanların acil ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra olası bir çatışma, kriz ve savaş durumuna karşı dünya kamuoyunun bilgilendirilmesi, krizleri önleyici faaliyetlerin yürütülmesi, vakfın acil yardım çalışmalarının temelinde yer alıyor.
Ayrıca İHH Arama Kurtarma ekipleri yetkinlik elde edebilmek için birçok farklı eğitimden geçer. Göçükte, su altında ve yangında arama kurtarma eğitimleri kurlar halinde alınır. Yangında arama kurtarma eğitimleri İtfaiye Eğitim Merkezi’nde oluşturulan yangın simülasyonları eşliğinde uzman ekiplerce verilir. Yangının gerçekleştiği mekandan yaralı tahliyesi, tahliye düzenekleri kurulması ve benzeri eğitimleri alan ekipler mekan yapısına özel müdahale edebilme kabiliyeti kazanır.
İHH ayrıca gönüllüleriyle de mağdur ve mazlumların imdadına yetişmeye çalışmaktadır. Gönüllüler vakfın çalışma alanlarından herhangi birinde görev alıp faaliyetlere destek verebiliyor. Kaynak oluşturmadan acil yardıma, sağlık hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine, meslek gruplarıyla proje üretme ve uygulamadan tanıtım çalışmalarına kadar birçok konuda gönüllülerin emeği bulunuyor. Asya’daki yetimhanelerden Afrika’daki su kuyularına; Gambiya’daki bir camiden Nijer’deki bir göz hastanesine, dünyanın pek çok yerindeki kalıcı eserlerin hemen hepsi gönüllülerin katkısıyla hayat buluyor.
İnsan hakları çalışmalarımızda mazlum insanları yaşadıkları zulümden kurtaracak projeler geliştirmektedir. Çatışma ve savaş bölgelerinde yaşanan ihlallerle alakalı dünya kamuoyunu bilgilendiriyor; uluslararası hukuk mercilerini harekete geçirmek için girişimlerde bulunur. Tüm bunlarla birlikte dünya üzerindeki problemlere çözümler üretmek, iyilik ve adaleti tüm dünyaya yaymak adına gerçekleştirilen bilinçlendirme çalışmalarıyla yüz binlerce gönüllüye ulaşmaktadır.. Birlikte konferanslar, seminerler, toplantılar düzenliyor; rapor, belgesel, dergi, kitap gibi basılı ve dijital yayınlar üretmektedir. 
haber merkezi

Son Güncelleme: 30.03.2021 18:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.