Birlikten kuvvet doğar

İyilik Haber Merkezi
İyilik Haber Merkezi
03 Mayıs 2021 Pazartesi 17:17
105 Okunma
Birlikten kuvvet doğar

İnsana değer veren dernekler federasyonu!
Kısaca İddef!
 Her insanın bir işi yapabilme kapasitesi sınırlıdır. Ancak bu işi farklı insanlar beraber yaptıkları zaman, çok daha kısa sürede ve en doğru biçimde tamamlanabilir. Yani bir işte ne kadar çok insan bir araya gelirse, yapılacak işin kalitesi ve zamanı o kadar iyi şekilde belirlenebilir.
İşte bu sav ile ortaya çıkar İddef!

İDDEF, tüm dünyada eğitim çalışmaları amacı ile kurulmuş, bu çalışmalarına destek olarak çeşitli alanlarda insani yardım faaliyetlerinde de bulunan, İstanbul merkezli İslami ve insani bir yardım kurumudur.
Mihenk taşı ‘medrese’ olan İDDEF, “Muhabbetle birlikte insanlığa hizmete” sloganıyla yola çıkıp, iki ana çalışma modeli üzerine kurduğu medrese eğitimi ve tebliğ çalışmalarıyla ilim halkalarını her geçen gün büyüten bir STK topluluğumuz. 2009 yılında 45 derneğin bir araya gelmesi ile federasyon şeklinde kurumsallaştı. Bir süre sonra başta Afrika ve Asya'dan yardım taleplerinin artması üzerine yurtdışı çalışmalarına odaklandı.
Bugün 35 ülke 93 bölgede hizmet veren İDDEF, İslami eğitim çalışmalarına devam etmekte, bununla birlikte İslami ve insani yardım faaliyetleri de gerçekleştirmektedir. 
Tüm dünyada eğitim eksikliği yaşayan milyonlarca Müslüman için İslami eğitim seferberliği başlatan İDDEF, ilim tahsil eden ve hafızlık eğitimini tamamlamak isteyen binlerce erkek ve kız talebe için medreseler inşa etmektedir. Medrese açılan ülkede en iyi hocalarla eğitim müfredatı hazırlamakta, eğitim büyük bir titizlik içinde yürütülmekte, en kaliteli talebelerin yetiştirilmesi için çalışılmakta ve uygulanan eğitim her ay raporlanmaktadır.
İDDEF, susuzluğun ve yoksulluğun yaşandığı bölgelere ise insani yardım taşımaktadır. İslami eğitimin sıkıntısız şekilde gerçekleşmesi için başta talebeler, onların aileleri ve ihtiyaç sahibi Müslüman kardeşlerimize yardımlar ulaştırılmaktadır. Bu yardımlar, su kuyusu açılması, Ramazan ayında zekat, fitre ve kumanya yardımı, kurban, gıda ve eşya dağıtımı, mescid, külliye benzeri imar faaliyetleri, acil afet yardımı ve sağlık projelerinden oluşmaktadır. İnsanın yaşaması için en temel ihtiyacı olan su ve yiyecek yardımı aksatılmadan ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştırılmaktadır.
İddef bazı ilkelerde ısrarcı; Diyorlar ki: "Biz inanıyoruz ki yeryüzünü paylaştığımız her Müslüman kardeşimiz, koşulsuz ve şartsız ilme ulaşabilmeli. Bir kimsenin ekonomik yada sosyal durumu, ülkesinin coğrafi yapısı yada benzeri hiçbir neden ilim yoluna engel olmamalı. İDDEF olarak hiçbir ayrımcılığa yer bırakmaksızın Dünya'nın her yerinde ve her koşulda Allah'ın emirlerini iletmeyi ve ilim talep eden herkese bu imkanı sağlamayı kendimize hedef edindik."
Ya başka ilkeler var mı? Kulak verelim: 
"Bugün Dünya'da yayılan aşırılık ve terör gibi kavramların önüne geçmek, İslam coğrafyasında huzur ve birliği tesis etmek için İslam itikadinin-inanç esaslarının takip edilmesini gerektiğini savunuyoruz. Bu takibin Peygamber Efendimiz'in yolu üzerine olduğunu biliyoruz."
Başka ilkeler, hassasiyetleri nedir İddef'in?
"Yapılan bir hizmetin ömrü, o hizmetin kalitesini gösteren ciddi ibarelerden biri. Kısa vadeli yada tek seferlik yapılan hizmetler kısır neticeler verdiği gibi istenilen etkiyi gerçekleştirmekten de uzak kalıyor. Ecdadımızın bu bilinç ile kurduğu süreklilik özelliğine sahip vakıflar, hiç bir dış destek almaksızın yüzyıllarca kendi kendini idare etmeyi ve bugünlere ulaşmayı başardı. Bizde ecdadımızdan aldığımız bu ilham ile yapılan her hizmeti kendi kendini idare edecek şekilde, yıllar boyu ayakta kalmaya yönelik tasarlıyoruz."

Haber Merkezi

Son Güncelleme: 03.05.2021 17:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.