“MEDENİYETİMİZN ZİRVESİ NEDİR…?”

İlim Yayma Cemiyetinin “Kitap Okuma Yarışması” nın ödül töreni..

Yer İstanbul Sultangazi. Yıl 2018 olsa gerek. Konferans salonunda öğrenciler çoğunlukta ve salon tıklım tıklım.

Fakir de Organizasyonda görevli…  Ödül töreni ve konuşmalardan sonra, konuşmacı olarak, daha önceden kitap fuarından da tanıdığım, Mevlânâ, Yunus hayranı, gerçek tasavvufa bazıları gibi şaşı bakmayan, gerçek bir ak saçlı, gür ak kaşlı, derin bakışlı, yüzden fazla makale kitap,eser sahibi, saygıdeğer bir şahsiyet olan Prof.Dr.Emin IŞIK hoca davet edildi.

Kürsüye yavaş adımlarla ilerledi. Hasret olduğumuz, doğal, mütevazi, sevecen yapısıyla konuşmaya başladı. Pür dikkat dinliyorduk. Konuşmasının bir yerine geldi ve salona bir soru yöneltti.

Dedi ki: Size bir soru. Bizim Bin yıllık medeniyetimizin şaheseri, ZİRVESİ nedir?” Salondan çıt yok.

Devam etti: “Selimiye mi? Süleymaniye mi? Sultanahmet mi? Köprüler, yolar, hanlar hamamlar mı? Hayır hayır hiçbiri değil.” Dedikten sonra, biraz düşünceli, belki biraz ızdıraplı şöyle devam etti:

“Bizim medeniyetimizin zirvesi SADAKA TAŞLARIDIR.”

Devam ediyordu: “Ashab-ı  Kiram dönemi, Asr-ı saadet hariç bu zirveyi yüzyıllar içinde bir daha yakalayamadık. Dünyada zaten bir örneği de yok. Sadaka taşı mahallenin bir köşesine konulur, durumu iyi olanlar oraya para koyarlar, biriken paradan, çevredeki ihtiyaç sahibi fakir fukara, garip guraba (Buraya dikkat) kendilerine yetecek miktarda alırlar. Böylece oradan/sadaka taşından para vb. eksik olmaz, ihiyacı olan alır, ama ihtiyacından fazla asla ama asla almaz. İşte bu ahlakî yapı, medeniyetin, medeniyetimizin, insanlık medeniyetinin ZİRVESİDİR. Dünyada birincisi Asr-ı Saadette, İkincisi de Osmanlı’nın bir döneminde gerçekleşmiştir. Ve malesef bir daha bu zirveye yaklaşamadık. Şimdiki halimiz de meydanda..” diyordu.

Daha güzel ve çok şeyler anlattı Elbette. Lakin bendenizi ve eminim benim gibi pek çok kişiyi yukarıdaki “Medeniyetimizin Zirvesi” sorusunun cevabı çok etkilemişti. Adeta balyoz gibi inmişti ensemize…

Ne dersiniz? SADAKA TAŞLARI, İyilik, yardımlaşma, merhamet, adalet, edep, hasılı İNSAN toplumu olmanın bir özeti olarak tarih hafızamızda… Gelin bu GÖMÜ’yü ortaya çıkaralım..  Yoksa çok çekeceğimiz var her iki tarafta da biline… Vesselam.

*Not: Emin Işık Hocamızı Rahmetle anıyor dualar ediyorum.. Dualar bekliyorum.

Mehmet Ali Aktar

E.Türkçe Öğretmeni

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol