Kur’an Alfabesi Artık Cep Telefonunda

Sene 1987… İmam-Hatip Ortaokul ikinci sınıftayım. Bir yıl Kur’an-ı Kerim eğitimi aldığımız halde hala tecvit ile ilgili neredeyse hiçbir şey bilmiyorum. Sadece kuralların adları; idğam maal ğunne, idğam bila ğunne, izhar, ihfa vs. ancak eğitim sistemi o kadar katı kuralcılık üzerine kurulmuş ki, yasa gibi mübarek… İçeriği uygulamayı öğrenmek yerine ha bire kabuğa takılıyoruz. Hocalarım babamı tanıyor ve ‘baban biraz sana evde de ders versin’ diyorlar. Babam bana ders vermeye başladığı andan itibaren sistemin yanlış kurgularını fark ediyor ve ilk alfabe o zaman yazılmaya başlıyor.

İmam-hatip lisesi okuduktan sonra yüksek fizik mühendisliğini bitiren babam, hem sayısal hem sözel zekayı Kur’an alfabesini daha işlevsel hale nasıl getirebilirim fikriyatına kendini vakfetti. Bilgisayar aldı, yazılım programları öğrendi ve www.fidan99.com artık insanlığa hizmet için hazır. Sistemin diğerlerinden birçok farkı bulunmaktadır. Birincisi ve en önemlisi alfabenin içinde tecvit kurallarını öğretmesi, ikincisi tüm kelimelerinin Kur’an’dan ve özellikle en çok okunan sürelerden seçilmesi, üçüncüsü otuz derste yani bir ay gibi kısa bir sürede günlük ayıracağınız 30 dakika ile sistemli çalışma neticesinde eğitimi tamamlıyorsunuz. İsim babası dönemin alimlerinden Ahmet Kayhan ‘Her yere fidanları yay ve herkes bir fidan diksin’ dedi. Hattı Hattat Muhsin Demirel tarafından, seslendirme Hafız Erdal Arslan (Dünya Kur’an Okuma Yarışması İkincisi) ile çalışıldı. Serkan Avcı kardeşimiz büyük bir özveriyle bilgisayar programlama konusunda babama destek verdi.

Fidan aslında neredeyse otuz yıldır hizmetinizde… Öyle çok sahiplenildi ki Almanya’dan bazı arkadaşlar ‘bunun İngilizcesi yok mu?’ dedi. Sonra Suudi Arabistan’dan bazı hocalar ‘bizde bile böyle sistem yok Arapçası yok mu?’ dedi. Prof. Dr. Ahmet Bilgin programımızın editörlüğünü üstlendi. Bir çok hocanın da yetiştiği bu sisteme onun da gönül verdiğini bilerek kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Bizim için en manidar olan Kur’an talebelerimiz Japonya’dan Türk Kültürünü ve Türkçe’yi öğrenmeye gelen iki öğrencimizdi. Bu arkadaşlar Müslüman değil hatta hiçbir dine de mensup değillerdi. Ama Kur’an öğrenmek istediklerini söylediler. Yuko 1 ayda tecvidli bir şekilde öğrendi. Akiko ise her gün bir program defterine gördüğü eğitim dakika dakika yazardı. Eğitim bittiğinde toplam sürenin 24 saat olması hem bizi hem de kendisini çok şaşırttı. Söylediği şu sözler çok manidar idi: ‘ben bu kitabı 24 saatte öğrendim ama bakıyorum ülkenizdeki çoğu Müslüman Kur’an’ı ya hiç bilmiyor ya da yanlış öğrenmiş, bunun sebebi nedir?’ El-cevap ‘sistem’

Şu an haritada adını bile telaffuz edemediğimiz ülkelerden Fidan üzerinden Kur’an öğrenmek isteyen kardeşlerimiz bize ulaşıyor. Bunun mutluluğun tarifi imkansız… Öğrenme konusunda modern yöntemler de oldukça önemli. Fidan aynı zaman hem telefonunuza, hem bilgisayarınıza, hem tabletinize hem de akıllı tahtalara adapte olduğu için Kur’an öğreten hocalarımıza da büyük bir destek niteliğindedir esasında.

Alfabe şeklinde basımını Kahramanmaraş, On İki Şubat Belediye Başkanımız Hanefi Mahçiçek üslenerek katkıda bulundu. Bu anlamda kendisine teşekkürü bir borç olarak biliyoruz.

Şu an Fidan, Milli Eğitim Bakanlığı, Eba sisteminde mevcut… Üstelik hiçbir bedel ödemeden ulaşıp öğrenebilirsiniz. Hem kendi sitesinden indirebilirsiniz hem de Eba’dan ulaşabilirsiniz. İlgi ve destekleri için Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Sayın Nazif Yılmaz ve çalışma arkadaşlarına da teşekkür ederiz.

Yaklaşık iki yıldır bendeniz ve çocuklarım, youtube üzerinden sayfaları tek tek paylaştık ayrıca watsap gruplarında yüzlerce talebe yetiştirdik, bu ramazanda da minik öğrencilerimiz bu sistemden canlı derslerle faydalanıyor elhamdülillah.

15 Şubat sürecini geçirmemiz nedeniyle birçok insan bir program indirirken haklı olarak  endişe ediyor, üstelik tek neden bu değil. İnsanlar herhangi bir yere mensup olmadan da ortak dini değerlerimiz olan alfabeyi öğrenebilmeli. Biz tüm insanlığa bu çağrıyı yapıyoruz. Kimseyi ayırt etmeden herkes bizim sistemimizden yararlanabilir. Haydi ‘Kıyametin kopacağını görsen ve elinde de bir fidan varsa onu dik’ diyen Peygamber çağrısına bir de Kur’an Fidan’ı gözüyle bak. Bir fidan da sen dik gönüllere…

Bize ulaşabileceğiniz kanalları aşağıda paylaşıyorum:

Ebubekir MEMİŞ (+90 505 835 29 84 ebubekirmemis44@gmail.com )

Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde hazırlanan

Kur’an Öğrenme ve Geliştirme Programı Fidan’a:

Millî Eğitim Bakanlığı’nın;

http://dogm.eba.gov.tr/panel/Programlar.aspx

adresinden ulaşabilirsiniz.

Program Çevirimiçi Internet Explorer veya Yandex ile çalışmaktadır. Çevrimdışı

kullanım için 8 dosyanın tamamı indikten sonra ilk dosya WINRAR ile açılmalı, fidan

html dosyası Internet Explorer veya Yandex ile çalıştırılmalı.

Alfabenin PDF halini WEB sitemizden indirebilirsiniz.

Fidan Programı ile ilgili diğer bağlantılar:

http://www.fidan99.com (Kurulum yapılınca çalışır)

Android Telefon ve Tabletler için; Play Store kuran fidan

Canlı dersler için akaskinzuleyha2023@gmail adresinden bana da ulaşabilirsiniz.

Fidan’a bir kelime dahi katkısı olan herkese şüphesiz şükranlarımızı sunuyoruz ancak en büyük pay sebatla sabah namazında kalkıp saatlerce mesai yapan babam Ebubekir Memiş’e ve özellikle sabırla çalışmasının arka planındaki annem Ayşe Memiş’e teşekkür ediyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol