Kültürel yozlaşmaya karşı Türkçe tişört

İyilik Haber Merkezi
İyilik Haber Merkezi
01 Nisan 2021 Perşembe 17:35
306 Okunma
Kültürel yozlaşmaya karşı Türkçe tişört

CUMHURBAŞKANLIĞIMIZ BU SENEYİ "YUNUS EMRE VE TÜRKÇE YILI" İLAN ETMİŞTİR.  
KÜLTÜREL YOZLAŞMAYA DİKKAT ÇEKMEK,
DİLİMİZE SAHİP ÇIKMAK,
MARKALAŞMANIN ÖNEMİNE VURGU YAPMAK,
MİLLİ VE YERLİ ÜRETİMİ TEŞVİK İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ.

Ortak Akıl ve Dayanışma Derneği'nden farkındalık oluşturacak bir proje daha. 

Dil, ilerlemektir. Dilin önündeki en büyük engel olan kültür yozlaşmasına ve işgaline Türkçe Tişört ile dur demek istiyoruz.
Yabancı dillerin tabelası olmayalım diyoruz.

Kıyafet konusu insanlık tarihi kadar eskidir. Zira, çıplak doğan ve giyinen tek canlı varlık insandır. İnsanların elbiseleri onların içine girip oturdukları ilk evi sayılmaktadır. İnsanlar neden giyinirler diye sorulduğunda pek çok unsurun etkili olduğunu görürüz. Başlangıçta, kıyafetlerini sıcak, soğuk, kar ve yağmur gibi tabiat şartlarından korunmak için giymişlerdir. İklim, coğrafya ve tabiat şartları kadar dinî inanışlar ile kültürel değerler de kıyafeti belirlemiştir. Kıyafet bir yönüyle bireyin yaptığı işi (asker, sivil, polis, din adamı, hemşire vs…) dolayısıyla statüsünü, diğer yanıyla da ekonomik durumunu ve cinsiyetini ortaya koymaktadır. Kıyafetteki gelişmeler zamanla estetik ve moda denilen tarzın doğmasına yol açmış olup, çeşitli milletlerin ve insan topluluklarının dini inançlarına, medeni durumları ile örf ve adetlerine göre farklılıklar göstermiştir. Kıyafetin tercihinde, iklim şartlarının, dinî inanışların, kültürel farklılıkların, zevklerin, hatta ekonomik durum ile bazı sosyal değerlerin etkisinden söz edilebilir. Kısacası, giyim, insanın mevkiini, cinsiyetini, milliyetini, bölgesini, ait olduğu kabilesini, medeniyetini, inanç, duygu ve düşüncesini ortaya koyup belirlemektedir. Bu belirlemede önceleri başa giyilenler üste giyilenlerden daha önemli olmuştur. Şapka, sarık, fes, kipalar ait olunan topluluk ve inançları hakkında fikir vermiştir.

KÜLTÜREL YOZLAŞMA NEDİR
Bir milletin kültürel değerlerini kaybetmesi, aslından uzaklaşmasıdır. İnsanların kendi kültürlerini hiçe sayarak başka kültürlerden etkilenme durumuna denir.

Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde oluşturulan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları oluşturmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütününe kültür denir.
İşte bu değerlerin ve araçların kaybedilmesi yada bunların yerine yeni ve yabancı unsurların katılması süreci "kültürel yozlaşma" olarak adlandırılır.
Sosyolojik olarak, kültür bizi saran, geçmişte yaşayan insanlardan öğrendiğimiz toplumsal mirastır. Bu mirasın kaybedilmesi yozlaşmaya neden oldur.

Kültürel Yozlaşma: Yabancı kültürlerin olumsuz etkisi ve toplumun kendi öz değerlerine yeterince sahip çıkmaması sonucu meydana gelen kültürel bozulmadır.

Örnek: Gençlerin batı kültürüne özenmesi, yardımlaşmanın yerini çıkarcılığın ve duyarsızlığın alması, anadilin yabancı kelimelerle yozlaşması, dini bayramların özünden uzaklaşıp tatile dönüşmesi, işyeri isimlerinin yabancı kelimelerden seçilmesi. 

TÜRKÇE TİŞÖRT YALNIZCA GİYİM MARKASI DEĞİLDİR!
Markanın yönetmeni Fehmi Demirbağ "Türkiye’nin sokaklarında kendi dilini konuşarak dolaşan tek tişört markası: "Türkçe Tişört"
tür diyor. 
Kültürel yozlaşmanın en önemli alanlarından biride giyindiğimiz tişörtler. Yabancı özentiliği en çok bu konuda bizi kıskaca almış durumda.
Biz de diyoruz ki, hem Türkçemizi-dilimizi korumamız gerektiğine vurgu yapıyor hem de "kültür ekonomisi" gereği milli ve yerli olmanın öneminin farkına varalım.

TÜRKÇE TİŞÖRT;

YOZLAŞMAYA MEYDAN OKUMAKTIR!
HATIRLATMAKTIR; DİLİMİZ KİMLİĞİMİZDİR DİYE!
SÖYLEM DEĞİL, EYLEMDİR!
SAFINI SEÇMEKTİR!
FARKINDALIK İÇİN TAVIR KOYMAKTIR!

Ürünlerimiz M-L-XL bedenlerdedir. 2 iplik penyedir.
www.turkcetisort.com dan ürünleri görebilir, sipariş verebilirsiniz. 
*Özel siparişler ve tasarımlar yapılır.
*Kanguru Cepli-Bisiklet Yaka ve Fermuarlı olmak üzere üç farklı tasarım olarak hazırladığımız mevsimlik ürünlerimiz uzun kolludur.
Yaz tasarımlarımız kısa kollu ve bisiklet yakadır. 

TÜRKÇE TİŞÖRT MARKAMIZ ilk sezonu olmasına rağmen "gençlik varsa gelecek var" diyerek gençlerarası İYİLİK TEMALI kısafilm, resim, hikaye ve karikatür yarışmaları düzenlemiştir.

Son Güncelleme: 01.04.2021 17:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol