Bizimde Sanal Kahramanımız Var

İyilik Haber Merkezi
İyilik Haber Merkezi
29 Mart 2021 Pazartesi 12:15
91 Okunma
Bizimde Sanal Kahramanımız Var

Dünyanın en radikal misyoner teşkilatı olan Cizvit Papazları der ki;

"Yedi yaşına kadar çocuklarınızı bize verin, sonrasında sizin olsunlar!"
Ecdadımız da "bir adam yedisinde neyse, yetmişinde odur" sözüyle çocuk algı ve eğitiminin önemine değinmişlerdir.

Gençlik, çocuklar ve eğitim; bir ülkenin geleceğinin, nasıl olacağını gösteren en önemli tablolardandır. 75 milyon olan toplam nüfusumuzun 25 milyonu 12 yaş altı çocuklarımızdan oluşmaktadır.  Bu yekün orandaki çocuk ve gençlerimiz hangi kültürel kodlardan beslenerek yetişiyorlar?

Bir döneme damgasını vuran; Tommiks, Teksas, Kinova, Pekosbil, Zagor, Teks, Martin Myster, Mister No, Kızıl Maske, Mandrake, Kaptan Swing, Nathan Never, Ken Parker, Tarzan, Tenten, Asterix, Red Kit, Koltes Maltes gibi isimleri duyunca ne algılayıp düşünüyor? Zihnimize gelen mesajlar kendi değerlerimiz ile ilgili mi?

Emperyalist zihniyetle üretilen kahramanlar(!) çocukların hayallerini süsler durur. Sonrasında kültür emperyalizmi hepimizi kaplar, sokaklarımız yabancı isim ve düşünce kalıplarıyla dolar. Bütün bu etki ve birikimler, kültür endüstrisine dönüşerek tüketim ekonomisine dönüşür.

İyi bir çizgi roman yazar ve çizeri, karışık bir konuyu ele alarak basitleştirerek, mesajını senaryonun içine yerleştirir. Bu yalınlık, hayatın göründüğünden daha basit olabileceğini göstererek çocukların algısına katkı sağlar. Çizgi romanlar, görsel zekânın ziraat alanıdır.

Bu durum, bir dönem Türk çizgi roman yazar ve çizerlerinin doğmasına; başta Karaoğlan ve Tarkan gibi ünlü kahramanların hayat bulup yurtdışına kadar seslerini duyurmasına da neden olmuştur. Ancak bu kahramanların maceraları daha çok erişkinler içindi. Çocuk eğitimi adına aynı zamanda bir “ROL MODEL” fonksiyonu taşımasına rağmen informal eğitimin bir parçası olan bu tür çalışmaların önemimi yeterince algılayamadığımızdan çocuklarımızı da ihmal ettik gibi...

Çizgi roman Amerika, İtalya ve özellikle Fransa'da geniş okur kitleleri olan yayın türleridir. Fransa'da yalnızca çizgi roman basan 50'nin üzerinde yayınevi vardır. Bunların dışında, hangi yayınevinin ürünlerine baksanız kesinlikle çocuk, genç ve yetişkin için hazırlanmış çizgi roman dizileri görürsünüz. Öylesine gelişim göstermiş bir alandır ki, yarışmalarından fuarlarına kadar tüm dünyayı bir ağ gibi sarmıştır. Belki bir araştırma yapılsa, çizgi roman kitaplarının düz yazılı kitaplardan baskı sayısı olarak yirmi misli fazla sattığı görülebilir. Amerika'da haftalıklar içinde bazı çizgi romanların bir buçuk milyonun üzerinde sattığını biliyoruz.

Küçük yaşlarda okuma alışkanlığının kazanılmasında ve geliştirilmesinde, kitabı sevdirmek için bu resimli kitaplar büyük önem taşır. Okuma alışkanlığı olmayan ülkelerde, çocuklar için çizgi romanlar bir başlangıç ve okumaya geçişte önemli bir basamak niteliğindedir. Çizgi romanlar, sevimli kahramanlarıyla bir tutkuya dönüştürdüğü okuma alışkanlığını çocuklarımıza, gençlerimize aşılamayı başarmıştır. Batı çizgi karakterlerin maceralarını sinema ve televizyon yardımı ile hareketlendirerek sinema diline geçirmiştir. Gelişen teknoloji ile de internet oyunlarına. Hayatın her alanında markalaşma çocuk üzerinden başlatılırken bu kahramanların büyük görevler başarabilmektedir.

Ülkelerin etkisi; kara, hava, deniz kuvvetlerinin gücünden ziyade KÜLTÜR KUVVETLERİ’yle ölçülür hale gelmiştir. Kültür kuvvetleri de sanatsal faaliyetlerden beslenir.

Çocuklarımızı tek yönlü ve yanlı olarak batının kahramanlarının maceraları ile bugüne değin informal biçimlerde eğitmekteyiz.

Yukarıda ifade ettiğimiz doğrultuda bizim de; bu coğrafya ve medeniyetimizden beslenen, hem kendi çocuklarımıza hem de dünya çocuklarına anlatacak hikâyelerimiz var, diyerek ortaya çıkıp ürünler ortaya koyan HEROTÜRK çalışmasına başarılar diliyorum.

Son Güncelleme: 31.03.2021 14:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol