KILAVUZ

1.Gün
Boncuk, evinde televizyon izliyordu. Kanalı değiştirdiğinde "İstanbul Kılavuz Köpekler Kursu"nun verdiği reklamı gördü ve tüyleri diken diken oldu. "Ben de kahraman olacağım." dedi kendi kendine. Hemen siyah parlak renkli dizüstü bilgisayarını açtı ve kursun internet sayfasına girdi. Kayıt formunu doldurdu.

2.Gün
Sabah olmuştu. Günün ilk ışıkları Boncuk'un yüzüne vuruyordu. Boncuk'un telefonu arandı. Rehberinde kayıtlı olmayan bir numaraydı. Telefona baktı. "İyi günler Boncuk Bey." dedi telefondaki kadın sekreter. Genç bir sesi vardı. Belli ki 25-30 yaşlarındaydı. "İyi günler." diye karşılık verdi Boncuk. Kadın sekreter devam etti. "İstanbul Kılavuz Köpekler Kursu'ndan arıyoruz. Kaydınızı aldık. Yarın sabah 09:00'da ilk dersimizi yapacağız. Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız. Bir sorunuz var mı?" "Hayır. Yok." dedi Boncuk. "Peki o zaman. İyi günler dilerim." dedi kadın sekreter. Boncuk da "İyi günler." diye karşılık verdi.
          
3.Gün
Boncuk erkenden uykudan kalktı. Elini yüzünü yıkadı. Üstünü giydi ve evden çıktı. İstanbul Kılavuz Köpekler Kursu'nun yazılı olduğu kırmızı beyaz işlemeli tabelayı gördü. Kursa gelen başka köpekler de vardı. Hep birlikte demir kapıdan içeri girdiler. Duvardaki fotoğraflar ve gazete kupürleri Boncuk'un dikkatini çekti. Kurstan birincilikle mezun olan köpeklerin kahramanlıkları anlatılıyordu. Duvarda şöyle bir yazı yazıyordu: 
"Köpeklerin Koku Duyusu              

Araştırmacılar köpeklerin koku duyularını kullanarak diğer köpeklerin yaşını, cinsiyetini ve ruh halini algılayabildiklerini söylüyor. Hatta köpekler patlayıcı maddeleri ve uyuşturucuları ayırt etmek üzere de eğitilebiliyor. İnsanlar çevrelerindeki şeyleri algılamak için genel olarak gözlerini kullanırken köpekler koku duyularını kullanırlar. Yani onlar bir nevi burunlarıyla görürler.
Köpeklerin koku duyuları bizimkinden binlerce kat daha gelişmiştir. ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü, köpekler hakkında şunları belirtiyor: “Belirli maddeleri herhangi bir karışımın içinde trilyonda bir oranında bulunsa da algılayabilirler. Bu, olimpik bir havuzun suyunda çözülmüş, bir çay kaşığının çeyreği kadar şekerin tadını algılayabilmekle aynı şeydir.”
Köpeklerin koku duyuları neden bizimkinden çok daha üstün?
•    Köpeklerin burunları ıslaktır, bu nedenle koku partiküllerini daha kolay yakalarlar.
•    Köpeklerin burnunda, biri nefes almak, diğeri de kokuları algılamak üzere iki hava kanalı bulunur. Nefes aldıklarında hava, burun boşluğunda koku reseptörlerinin bulunduğu kısma gider.
•    Köpeklerin koku alma bölgeleri 130 santimetrekare hatta daha fazla olabilir. İnsanlarınkiyse sadece 5 santimetrekaredir.
•    Köpeklerin sahip olduğu koku alma hücreleri insanlarınkinden 50 kata kadar fazla olabilir.
Tüm bunlar köpeklerin karmaşık kokulardaki farklı bileşenleri ayırt edebilmesini sağlar. Örneğin biz insanlar bir çorbanın kokusunu alabiliriz, oysa bazı uzmanlara göre köpekler, o çorbada bulunan her malzemenin kokusunu ayrı ayrı algılayabilirler.

 Bir kanser araştırma enstitüsü olan Pine Street Foundation’daki araştırmacılar, köpeklerin burunlarının ve beyinlerinin birlikte çalışarak 'gezegenimizdeki en gelişmiş koku algılama araçlarından birini' oluşturduklarını söylüyor. Bilim insanları patlayıcıları, yasadışı maddeleri ve hatta kanser gibi hastalıkları algılayabilecek, köpeğin burnuna benzer elektronik araçlar geliştirmek için çalışıyorlar."

Boncuk, bu yazıdan çok etkilendi. Allâh'a bir kez daha şükretti ve tefekkür etti. Kursun yapılacağı yirmi kişilik sınıfa geçti. Dersin başlamasına az bir zaman kalmıştı.
          
Ders 1
Aktaç Öğretmen, kara tahtaya tebeşirle engellerden nasıl geçilmesi gerektiğini yazdı.
Eğitim sürecinde kimbilir o tahtaya neler neler yazılacaktı?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol