KENDİMİZİ NASIL MOTİVE EDELİM?

Daha dinç ve sağlıklı olabilmek için spor yapmaya karar veriyor fakat bunu bir türlü yaşam şekli haline dönüştüremiyor musunuz?

Daha kaliteli bir yaşam için her pazartesi sağlıklı beslenme programına uymaya dair kendinize söz veriyor fakat bunu uygulamaya dönüştüremiyor musunuz?

Kendinize hedefler belirliyor, büyük bir enerji ve şevkle eyleme girişiyor fakat hayatın doğal akışı içerisinde yaşanmış olan olumsuzluklardan dolayı bunlardan vazgeçiyor, ruhsal dengenizin alt üst olduğunu mu hissediyorsunuz?

Her şeyi erteliyor, hatta ne zaman yapacağınızın ve hatta yaşayacağınızın bile belli olmadığı tarihlere alışkanlığa dönüşmüş bir şekilde ötelemeye devam mı ediyorsunuz?

Bu sorulara cevabımız eğer ‘evet’se, ihtiyacınız olan tek kaynağın motivasyon olduğunu bilmeliyiz.

Peki bu gibi durumlarda kendimizi nasıl motive etmeliyiz? Motivasyona hayatımızda nasıl yer açıp, o kaynağı nasıl ortaya çıkarmalıyız?

Öncelikle şunu bilmekte yarar var. İnsanların hayatlarında sihirli değnek hem vardır, hem de yoktur. Olmamasının sebebi, bunun dışarıdan gelecek bir dış etki ile oluşmamasıdır. Asıl sihirli değnek motivasyondur ve bunu sağlayacak olan ise içsel kaynaklarımızdır.

Motivasyon da kaynaklara bağlı olarak bizim hayatımızda aktif hale gelir. Kaynaklarımız ne kadar güçlüyse, ruhumuz da o derece uyanık, canlı ve enerjiktir. Motivasyon iç ve dış motivasyon olmak üzere iki şekilde hayatımızda etkisini gösterir. Her iki etkide de, kendimizi ne kadar tanıyor oluşumuzun önemi oldukça büyüktür.

Kendinizi ne yapıyorken daha enerjik, daha canlı, daha güçlü hissediyorsunuz, olumlu bir ruh hali içindeyken olumsuzlukları nasıl değerlendiriyorsunuz? Yada olumsuz bir ruh hali içerisindeyken birkaç adım karşıya geçip oradaki ‘siz’e baktığınız zaman, orada görmüş olduğunuz kişi olmak istediğiniz kişi mi? Orada gördüğünüz kişiye ne söylemek isterdiniz? Ne yapmak isterdiniz ya da ne yapardınız?

Hayatın sırrı aslında bu sorularda saklı… Bu soruların sırrı da yine bizde saklı…

Marquez, Yüzyıllık Yalnızlık isimli kitabında şöyle der;

‘‘Eşyanın da canı vardır, tüm mesele ruhlarını uyandırabilmekte.’’

Bizler de ruhumuzu harekete geçirelim. Bunu da motivasyon kaynaklarımızı bularak, kendimizi tanıyarak, kendimizi tanıma yolculuğumuzda ki sorulara doğru cevaplar vererek elde edebiliriz. Unutmayalım ki kendimizi tanıdıkça ve içsel kaynaklarımızı  harekete geçirdikçe, olmasını dilediğimiz her şey için bu yola girmiş ve ilerlemeye başlamış olacağız.

Şule Kaya Demirkıran

Kişisel Gelişim Uzmanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol