“Ne Kaptanı, ne Amerikası” deyip hemen burun kıvırmayın. Genç Osman’ın filmi çekildi de örnek mi vermedim? Mecbur Amerika’dan gideceğiz.

Bir sohbetimiz esnasında yazar dostum (Belki de romancı demeliydim) Halid Said Yeleğen Örümcek Adam karakterinden hiç hoşlanmadığından bahsetti. Hoşlanmamasının nedeni hikayesi değildi. Tamamen karakterden kaynaklanıyordu.

Bir çok filmde ve çizgi romanda ezik karakterlerin bir anda kahramana dönüştüğünü görürüz. Yani Peter Parker, elinde örümcek güçleri olmasa silik bir tip olarak yaşamaya devam edecekti. İşte Steve Rogers, nam-ı diğer Kaptan Amerika bu noktada ayrılıyor.

*

Bunu bütün gün yapabilirim

Bu söz birbiri ardına yediği her yumruktan sonra ayağa kalkıp dövüş pozisyonu alan cılız, güçsüz Steve’in hep tekrarladığı sözler. Kısaca “Beni yıldıramazsın” diyor. Kaldı ki asker olabilmek için defalarca başvuran ama her red yedikten sonra farklı bir isimle farklı bir yerden yeniden müracaat eden Steve’den de bu beklenirdi. Ne demek istediğim anlaşılır gibi olsa da devam edelim.

*

Bir Karınca

Karıncanın biri yola çıkmış.

“Nereye gidiyorsun?” diye sormuşlar.

“Hacca gidiyorum” diye cevap vermiş. Gülmüşler.

“Ama sen ufacıksın, Mekke ise çok uzakta. Oraya varamazsın ki?”

Karıncanın cevabı ibretlik:

“Varamasam da yolunda ölürüm”

*

Genç Osman

Padişah Genç Osman’dan bahsetmiyorum. Hani Mehter marşında adı geçen, kırk gün savaşan Genç Osman’dan bahsediyorum.  IV. Murat zamanında, Bağdat Seferi'ne katılan Genç Osman, 18 yaşında bıyıkları dahi terlememiş bir delikanlıdır.

Bağdat seferine katılacak gönüllüler aranır. Padişahın sefere katılacakların güçlü kuvvetli olmasına vurgu yapan buyruğu şöyledir.

Gönüllü olanlar bıyık burmalı. Bıyığın üstünde tarak durmalı.”

Osman, sefere katılmayı çok istemektedir. Ne yapar eder adını listeye yazdırır. Ama Padişah bunu öğrenince ortalık karışır. Buyruğuna karşı çıkıldığını gören padişah, Osman’ı huzuruna çağırıp buyruğunu hatırlatır.

Gönüllü olanlar bıyık burmalı. Bıyığın üstünde tarak durmalı.”

Osman, hemen cebinden çıkardığı demirden tarağı bir vuruşta üst dudağına saplar. Demir tarağın dişleri, dudağına saplanır, kanlar damlar.

Padişah ve yanındakiler çok duygulanırlar. İşte o Genç Osman, Türk sancağını Bağdat kalesine diker, ancak kollarını ve başını bu uğurda feda eder.

*

Karınca ya da Genç Osman Olmak

Karınca ya da Genç Osman olmak. İkisi de bize aynı şeyi söylüyor.

“Mücadeleden vazgeçme”

Peki ne için mücadele edeceksin? X ideolojisi için mi? Y için mi? Ne için?

Kendin için!

Şunu öğrendim ki, insan mücadeleyi bırakıp kendisini rehavetin kollarına bıraktığı gün, ölüm davetiyesini almış cebine koymuş demektir. Kendin için mücadele et.

*

Bu kadar ahkamdan sonra

Rahmetli Ali Fuat Başgil’i Gençlerle Başbaşa diye bir eseri var. 80 sayfalık bir kitapçık. Defalarca basılmış bu eserin adını uzun zamandır duymuyorum. Halbuki vaktiyle nice gençleri aydınlatmış muazzam bir kitap.

Genç kardeşim, bir şekilde bu kitaba ulaşıp okumanı öneririm. Kitapta anlamadığı kelimeler gören kardeşim sözüm sana: Sözlük kullan! Kimse anasının karnından dil bilerek çıkmıyor.

*

Gençlerle Başbaşa Üzerine

Ali Fuat Başgil hocamızın kitapta yer alan öğütleri genelde şu şekilde:

Çalışmak için müsait gün ve saat bekleme. Bil ki, her gün ve her saat çalışmanın en müsait zamanıdır.

Sebat et, genç dostum, sebat et! Damlaya damlaya göl olur. Ve aynı noktaya düşen damlacıklar, zamanla mermeri bile deler.

Z kuşağı denilen ve önceki kuşaklardan çok farklı olduğu izlenimi dayatılmaya çalışılan, ama aslında öncekilerden (hatta 60 sene önceki kuşaklardan bile) hiçbir farkı olmayan bu kuşağın mensuplarının itirazlarını duyar gibiyim.

“Ülkede yaşam bitti. Her şey kötü”

Merak etme Z kardeşim. Senin baban da deden de geçmiş kimin varsa “burada yaşanmaz” kafasıyla yurt dışına çıkma hayalleri kurdular. Ülkede işlerin artık çok bozulduğunu düşündüler. Yani özel bir durumun yok. Orta Asya’dan Anadolu’ya gelmişiz. 60 sene önce Almanya’ya gitmişiz. Daha ne diyeyim?

*

Gençlerle Başbaşa bize çalışma metodunu gösterir. Buradan öğrendilerini hayatın her aşamasına uygulamak mümkündür..

*

Şikayet etmeyi bırak, çözüm üret. Merak etme yurt dışında da hayat toz pembe değil.

Mücadele et ki, hayatta kalasın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol