K9 ALFA

Polis Köpeklerine K9 adı verilir. Asayiş olaylarında, aramalarda polise yardım ve eşlik eder.
K_9(key_nine) latince köpek anlamına gelen canine sözcüğü ile eş anlamlıdır. En sık kullanılan Alman Çoban köpeğidir. Bu köpeklerden bazıları çelik yelek bazılarına da  rozet takılır. Suçluları yakalama ďışındaki kullanımları da önemlidir. Arama kurtarma, suçluları, kayıp insan yada eşya aramada kullanılan cins genelde  Bloodhound köpekleridir.
Tespit köpeği olarak kullanılan uyuşturucu,bomba, yasak madde tespitinde genelde  ülke havalimanlarında kullanılan Beagle cinsi köpektir
Bernese yani dağ köpeği ise insan bulma görevini üstlenir.
Büyük Schnauzer olarak bilinen köpek tıpkı bizim Sivas kangal gibi çoban köpeğidir. 
Boksör, Doberman ve Rottweiler ise görevli memuru koruma, saldırı konularında aranılan köpeklerdendir.
Beagle ve Dogo Argentino bomba, yiyecek, uyuşturucu tespitinde aranılan köpeklerdendir.
Alman çoban köpeği görevli memuru koruma, saldırı, kara ve havada iz sürme, insan kalıntıları yeri tespiti, uyuşturucu bulma konusunda işlerinin ehilleridirler.
Labrador retriever ve springer spaniel  bomba uyuşturucu tespitinde aranılan köpeklerdendirler.
 
Yavruyken barınaklardan ve evcil hayvanları olan gönüllü bağışçılardan yavrular alınıp testlere tabi tutulurlar.  Testleri geçen hayvanlar yeteneklerine göre yetiştirilmeye alınırlar.
Hikayemizin kahramanı Bizim Alf’ de barınakta doğmuş çirkin koca burunlu çelimsiz Bloodhound cinsi köpektir.  
Dışlanır sevilmez farklı olduğundan. Gözleri açılınca  hareketlenip hoplayıp zıplamaya başlaďığında görevli polis abilerin, ablaların köpek yavrularından bazılarını seçip aldığını görür . Merakla annesine sorar  Annesi onların o yavruların polis köpeği eğitimine girmek için sınava alınacaklarını söyler.
Bu durum Alf’ın çok daha fazla meraklanmasına yol açar.  Nasıl bir sınav olduğunu merak eder. Annesi onu eski polis köpeği yaşlı kurt Alex'e gönderir. Küçük Alf merakını gidermek için soruları bir bir sıralar Alex’e. Yaşlı Alex güler sonra başlar anlatmaya...
Bak çirkin ördek yavrusu...(Bilindik bir hikayeye göndermede bulunur. Hadi unutanlar için hikayeyi kısaca bir hatırlatalım: Kuluçkadaki Anne Ördek sabırla yumurtalarının kırılmasını bekliyordu. Vakit tamamlanınca ördek yavruları yumurtalarından çıkmaya başladılar. Fakat en son ve en büyük yumurta bir türlü kırılmıyordu. Sonunda yumurtanın beyaz kabuğu çatladı.  Diğerlerinden daha gri ve farklı olan ördek yavrusunun küçük kafası göründü. Anne ördek yeni doğan yavruya kaygıyla bakarak ; “Umarım zamanla değişir” dedi şefkatle. Zaman ilerliyordu ama ördek yavrusunun rengi hala griydi. Kümesin bütün hayvanları onunla alay ediyorlar, ona “çirkin ördek yavrusu” diye sesleniyorlardı.
Zavallı yavru o kadar mutsuzdu ki sonunda evinden uzaklaşıp uzaklara gitmeye karar verdi. Gün boyunca yürüdü gece olunca ise çok yorulmuştu.  Mola verdi. Bir yanda açlık, bir yanda korku…Ama yapabileceği hiç bir şey olmadığından derin bir uykuya dalmakta gecikmedi.
Ertesi sabah su sesleriyle gözlerini açtı. Geceyi yaban ördeklerinin çılgınca eğlendiği küçük bir göl kıyısında geçirdiğini anladı. Bu gürültücü arkadaşlarına kendini tanıtmaya hazırlanıyordu. Birden bir tüfek sesi ile irkildi ve o da hiç zaman kaybetmeden oradan uzaklaştı. Çok geçmemişti ki küçük ördek kendini bir çiftlikte buldu. Çiftliğin sahibi yaşlı kadın onu doyurdu. Ateşin yanında uyumasına izin verdi. Fakat yavru ördek bir göl bulabilme umuduyla oradan da uzaklaştı.
Günlerce bir göl bulabilmek için rastgele yoluna devam etti. Sonunda bir göl kıyısına ulaştı. Bu arada yalnız başına yaşamayı öğreniyordu. Bu göl kıyısında yavru ördek gün geçtikçe büyüyordu. Kendisi farkında olmadan görüntüsü değişiyordu. Geçen kuğuları gördükçe onların asil duruşları ve güzel görünüşlerinden dolayı iç çekiyordu.
İlkbaharda bir kuğu sürüsü gölün kıyısına yuva yapmaya geldi. Çirkin ördek yavrusuyla tanışmak için yaklaştılar. Fakat o,kendisini bu zarif kuşlarla arkadaşlık etmek için çok çirkin ve kaba buluyordu. Birden bire suda aksini gördü O da ne!…
Kendisini güzel bir kuğuya dönüşmüş olduğunu fark etti. Kuğu sürüsüne katıldı ve ömür boyu mutlu oldu.) 
Alex konuşmasına devam ediyordu. O koca burnunu geliştirirsen diğer köpeklerin yaşını, cinsiyetini, ruh halini büyüyünce anlayabilirsin. Hatta o köpek yavrularının bazıları bomba , uyuşturucu uzmanı olarak eğitilecekler. İnsanlar çevreyi algılamada gözlerini, köpekler ise burunlarını kullanır.Köpeklerin koku duyusu insanlardan binlerce kat fazladır. Yani burnunla görebilirsin. Sıralayacak olursak; 
1.Burunlarımız her zaman için ıslaktır. Buda koku partiküllerini kolay yakalamaya neden olur.
2.Koku alma  bölgemiz 130 cm yada fazlası, insanın ise sadece 5 cm’dir.
3.Koku alma hücremiz insanın 50 kata kadar fazla olabilir. Yani farklı koku ve bileşikleri  ayırt edebilirsin. Farklı olmak ayrıcalıktır. Tamam bu kadar da fazla... Bu kadar muhabbet yeter, sana hadi ana kuzusu işim var.
 Alf annesinin yanına döner. Alex’den aldığı bilgiler doğrultusunda  burnunu  ve bedenini geliştirmeye karar verir. Ardından da başlar çalışmaya, her şeyi koklar, koşturur, araştırır. Günler geçer. Sınav sırası kendisinin de dahil olduğu gruba gelir. 
Hevesle en önden kendini gösterir öğretmenlerine. Delikli bir PVC tüp içinde kokusuna tepki vermesi gereken (kokain ve uyuşturucu  doğrudan çok tehlikeli) maddelerin yerine onlarla temas etmis bezler kullanılır. Birkaç gün oynatılır bu paçavralarla.En sevdiği oyuncak olur bu bez parçaları, sonrasında tüpteki koku ve oyuncakla eşleştirmeye başlar.
2.ci aşamaya geçilir. Oyuncağına alıştığından önce kolay sonra zor en son en zor yerlere saklanıp bulunması beklenir kendisinden.  Koku ve arama dürtüleri geliştirilir.En son ulaşamayayacağı yüksek bir yere konulur, yerini tepkiyle göstermesi beklenir. Nihayetinde bir yere gömülür, onu gömüldüğü yerden kazarak çıkarması beklenilir. 
Son aşamada ise  en sevdiği oyuncak ile ilişkilendirilerek uyuşturucuyu aramak için tüp kullanılmaz. 

     Uyuşturucu  eğitimine benzer aşamalardan sonra patlayıcı madde eğitimine geçilir. İçerde dışarda patlayıcı arama( Dinamit, TNT,formox,nitrit,hexolit,oksijen,tetril vs)
Patlayıcının yerine göre pozisyonlar öğretilir.  Oyuncağıysa ilk 3 aşamada ona eşlik eden bir ısırma çubuğudur .Önce doya doya oynatılır sonra  sınırlandırılır ve bir yere saklanır. Yakınında ki patlayıcının bulması sağlanılır. 
Bomba bulunursa alan temizlenip boşaltılır, bomba imha ekibi gelir. 
Artık Alf aldığı eğitimler sonrasında bir polis köpeğidir. Alfadır yeni ismi. Evrak işleri için son kez barınağa gelir. Annesini kardeşlerini görür. Yaşlı Alex'e de gider,  teşekkür eder . Alex bir şey yapmadığını,  zaten yeteneğin kendisinde olduğunu sadece keşfetmesi gerektiğini onu da yaptiğını ve herkesin bir yeteneği  olduğunu, dünyada bir amacının olduğunu ona göre de yaratıldığını söyler.
(Not: Kanser araştırma endüstrisi olan pine street foundation araştırmacılar köpeklerin burunlarının  ve beyinlerin birlikte çalışarak kanserli hücrelerin tespitinde de kullanılabileceklerini öngörmektedirler. Öyle ya, köpekler gezegenimizdeki en gelişmiş koku algılama araçlardan birinine sahiptirler.)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol