İYİLİK YAZILARI

İyilik belki de kimsenin red edip aksini savunmayacağı güzel bir olgudur. Fakat iş uygulamaya gelince her kesin yapmadığı, yapamadığı bir eylemdir. Genel de insanlar bir başkasının o konuda gerekeni yapacağını düşünür ve hemen harekete geçmez. Her gerekli durumu bir zaruret gibi görüp aktif olmaya çalışmaz. Bu konuda birçok örnek verebiliriz.

Bir evin yandığını görüp birileri nasıl olsa itfaiyeyi arar diyerek kayıtsız kalıp veya yolda bir trafik kazası olmuştur yerde yatan yaralı biri için hemen ambülansı arayım diye düşünmez. Nasıl olsa biri aramıştır der ve geçip gidebilir. Bu tür örnekler bize olguya sahip çıkılmadığını ve sorumluluğu birilerine havale etme alışkanlığını gösterir.

Birde iyilik kavramının aktif ve pasif boyutlarını anlamakta fayda var. İyi olup ta harekete geçmeyen iyiler pasif iyilerdir. Aktif olan iyiler kesinlikle pasif kalamaz. Bir orman yangınında hemen harekete geçilmezse yangın daha da büyür. Müdahale etmekte gevşek davrananlar sonradan derin bir pişmanlık içinde kalır.

İyilik konusunda daha gayretli olan bireyler toplum içinde duyarlı ve aktif kişilerdir. Bu kişiler genelde sivil toplum kuruluşları ve yardım cemiyetleri içinde gönüllüdürler. Çünkü bireysel yapılan iyilik yerine ekip olarak çok daha fazla önemde iyilik yapma imkânlarının olduğunu bilirler. Birlik ve beraberlik içinde olan iyiler takımı zor olan durumlarda çok daha etkin olur. İmkân olarak gerekli araç gereç ve teçhizatlara da sahiptirler.

Organize olmuş iyilik takımları her zaman etkili faaliyetler yaparak insani sorumluluklarını yerine getirir. Toplumun veya kişilerin gerekli hallerde yardımına koşar ve sorunlarını çözmekte başarılı olurlar. Bir toplumda duyarlı ve etkin kişilerin sayısı ne kadar fazlaysa o toplumda ve ortamlarda sorunlar azdır.

Toplumsal konularda duyarlılığa “Sosyal Sorumluluk” diyebiliriz. Sosyal sorumluluk sahibi kişilerin ürettiği sinerjiye “Sosyal Fayda” demek uygundur. Arzu edilen odur ki yaşadığımız toplumun tüm bireyleri bu konuda bilinçlenmesi ve katılım sağlamasıdır.

“Sosyal Sorumluluk“ ekipleri ile yapılabilecek proje başlıkları şu şekilde sınıflandırabiliriz.

Her türlü insani yardımlar

Çevre ve Doğa Koruma

Kültür, Sanat Faaliyetleri

Acil yardım ve Kurtarma

Aile, Gençlik Çözümleri

Eğitim ve Sosyal Gelişim

İş bulma ve İstihdam

İnsan hakları ve Evrensel Değerler

'İnsan'' Olduğunuzu hatırlayın. Geriye kalan her şeyi unutsanız da olur...! Albert Einstein

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol