İYİLİK YAZILARI

İnsanlığını hatırlamak isteyen iyilik yapsın. İnsanın en güzel sanatı iyiliktir.

İnsanı insan yapan bazı değerler vardır. Bu değerler hem insanı yüceltir hem de toplumu. İyilik de bu değerlerden birisidir. İyilik soyut bir kavramdır. Herkesin kendine göre bir iyilik tanımı yapması gayet normaldir. Bunun için sözlük anlamını verip açıklamalarımıza devam edelim.

İyilik: İyi olma durumu, iyi olanın niteliği. Hiçbir karşılık beklemeksizin yapılan yardım.

Gerçek mana da yardım karşılığında hiçbir çıkar beklenti olmadan gönülden yapılan bir harekettir. En ufak beklenti içinde yapılan iyilik olmayıp çıkardan ibarettir.

Evreni var eden Rabbimiz müthiş ahenk ve güzellik ile yaratıp biz insanlığa da bu güzellikleri devam ettirebilmek için ekstra bir gayrete tabii olarak iyilik olgusu ile yaşayarak daha mutlu ve müreffeh bir hayatın sırrını vermiştir.

Yüce kitabımız Kuran, insanlara kötülüğü engelleyip iyiliği yayma sorumluluğunu hatırlatarak dünya hayatının daha da yaşanabilir bir yer olacağını ifade eder. Aynı zamanda Ahiret yaşamı içinde büyük bir hak ediş kazanılacağından bahseder.

Ali İmran Suresi 104 -

.

İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır.

Hud Suresi:115 -

 

Ve Sabret, Allah iyilik edenlerin mükâfatını yitirmez.

Neml Suresi:89 -

Kim bir iyilik getirirse, ona daha iyisi verilir. Onlar o günün korkusundan güvendedirler.

İyilik yaşamımızdaki zorlukları aşmamızda bizlere yardımlaşma duygusu kazandırır. Bu gün sana yarın bana misali her kesin hayatında bir sıkıntılı süreci olabildiğinde bir başkasını ona yardım etmesini öğretir. İyilik mükemmel bir şekilde yaratılan evrenin içinde irade sahibi olan insana yüklenen ilahi bir misyondur.

İyilik teriminin karşılığı kötülüktür. Kötülük hayatları karartan, birilerine zarar veren ve düzeni bozan bir olgudur. Kötülük olgusu tamamen hasetlik ve insana yakışmayan davranışları içerir. Yüce yaratıcımız bu şekilde davranmayı yasaklamış olup bu kişilerin ahiret gününde cezalandırılacağını bildirir.

Yunus Suresi, 27-

Kötülükler kazanmış olanlar ise; her bir kötülüğün karşılığı, kendi misliyledir. Bunları bir zillet sarıp kaplar. Onları Allah'tan (kurtaracak) hiçbir koruyucu yok. Onların yüzleri, sanki bir karanlık gecenin parçalarına bürünmüş gibidir. İşte bunlar ateşin halkıdırlar; orada süresiz kalacaklardır.

Zelzele Suresi, 8 –

Artık kim zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse, onun karşılığının görür.

Zümer Suresi, 51 –

Böylece, kazandıkları kötülükler(in acı sonucu) onlara isabet etti. Bunlardan zulmetmiş olanlara da, kazandıkları kötülükler isabet edecektir. Ve onlar (bunu kendilerine uygulamaktan Allah'ı) aciz bırakabilecekler değildirler.

İnsana yakışan güzellik iyilik yapmaksa kötülük etmeyle kim ne kazanabilir ki ?

Maide Suresi 2 -İyilik ve takva üzerine yardımlaşın, kötülük ve düşmanlık üzerinde yardımlaşmayın, Allah'tan korkun çünkü Allah'ın azabı çetindir.

Görüldüğü gibi inancımız bizlere iyiliği tavsiye etmekte ve kötülüklerden uzak durup kötülük yapanlara da engel olma sorumluluğu vermektedir.

Allah'ın rızasını kazanmaya sebep olacak her güzel iş ve hayırlı davranış hem inançlı hem de medeni insanların özelliğidir. Müslüman, iyi olan, iyilik yapan ve başkalarının iyiliğini isteyen kişidir. Başkaları hakkında iyilik dilemeye "hayır hahlık" denir. Bunun aksi, yani başkalarının kötülüğünü istemek ise "bedhahlık"tır. Bedhahlık bir ruh hastalığıdır. Haset denilen kötü huy bedbahtlıktan başka bir şey değildir.

İyilik hem bu dünyamızı hem de ahiretimizi cennet yapar.

Hadis-i Şerif
Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyiliklerdir.

Voltaire
Her insan yapmadığı tüm iyiliklerden suçludur.

Montaigne
İyilik etmesini bilmeyen insana, bildiği başka şeylerden hayır gelmez.

Jean–Jacques Rousseau
İyilikten daha büyük bir bilgelik bulabilir misin?

M. T. Cicero
İnsan, Allah’a ancak öteki insanlara iyilik yapmakla yaklaşabilir.

Şehabeddin Ahmed
İnsan, hayatında yaptığı iyilikler kadar mutlu olur.

Haydi, o zaman şimdi iyilik zamanı diyor herkesi bu güzel kavramın gönüllüsü olmaya davet ediyoruz. Derneğimiz de ki iyilik etkinliklere bekliyoruz.

                                                                                                               Fehmi Kaynar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol