İYİLİK ÖLÜMSÜZDÜR

Arkadaşım maaşını almış yapacağı ödemelerin listesini hazırlıyordu;
-Çocukların okul taksidi: 500  ₺
-Gıda giderleri: 900₺
-Anneme: 200₺
-Babama: 200 ₺
Gözüm gayr-i ihtiyari listeye ilişti. Anne ve baba kelimelerini görünce: "Senin annen de baban da yıllar önce vefat etmedi mı" diye sordum.
Arkadaşım: " Evet" deyince "Peki bu listeye niçin onları da yazdın?" dedim
Arkadaşım tebbessüm etti
-Evet, onlar yıllar  önce vefat ettiler ama kalbimde yaşamaya devam ediyorlar ve her zamankinden daha fazla bana muhtaçlar, onlar için sadaka vermeyeyim mi? dedi.
Bu hassasiyet karşısında dehşetle irkildim, kendimden utandım ve anladım ki, evlatlar olarak anne babalarımıza karşı vazifelerimiz vefatlarından sonra da biz ölünceye kadar devam eder.
İnternet okuru olduk, doğrudur kitap okumasak da. Yukarıdaki hikaye en çok paylaşım yapılanlardan biri. 
Bana göre iyiliğin ölümsüzlüğünü anlatıyor. Neden mi? Hayrlı evlatlar yetiştirirsek sanki hiç ölmemişiz gibi bizim adımıza yapılan iyiliklerle yaşıyoruz demektir bu. 
Bir de kurulan vakıfları düşünün. Kurduğunuz, katkıda bulunduğunuz vakıflarla sizden sonra da iyilikleriniz devam edecek demektir. 
Dünyayı iyilik kurtarır. 
İşte bu gerçek insanlığın insan kalmasının en önemli yoludur. Hele ki günümüz insanlığı hem de bilim ve teknolojide bu kadar ilerlemesine paralel olarak kötülük kol geziyorsa her yerde biz bir yerlerde bir şeyleri eksik yapıyoruz demektir. 
Okullarda, özellikle ilkokullarda müfredata "iyilik" dersleri mi koysak ne?
Merhametin, vicdanın diri tutulması lazım. 
Biraz da buna kafa yorsak artık.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol