İYİLİK KİTABINDAN HABERDAR MIYIZ?

Cemil Meriç ne diyordu; "Türkiye’de aydın geçinenler Doğu’ya doğru seyreden bir geminin güvertesinde Batı yönünde koşturarak Batılılaştıklarını sanırlar."
Bu ülkede ilgililer bilgisiz, bilgililer de ilgisizdir.
Bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün olur.
Tanzimat ilan ettik, olmadı. Meşrutiyet ilan ettik olmadı. Cumhuriyet ilan ettik olmadı. Biraz da ciddiyet ilan etsek!

İnsanoğlunda zekâ, midye'deki inci gibidir. Hepsinde bulunmaz.
Bastonunu yere çaksan filiz veren bu bereketli ülkede biz, neredeyse aç kalma mucizesini de becerebilmiş bir milletiz.
Bu ülkenin aydınları körler ülkesinin şaşılarıdır.
*
Majestelerinin her bir hareket ve tavrının ve hamlesinin bu milletin aleyhine olduğunun beyanı seda bulacak gibi değil. Bitkin ve bezgin ümmetin şuurlanması hususunda yakın zaman içinde ümitvar değilim. Cehalet, münbit bu ortamda... Her bir şerrin hayatiyet bulması ve güçlenmesi adına da hoyrat ve sergüzeşt!
Lakin buğz etmekten gayrı da elden, dilden başka şey gelmiyor.
Fitne ateşi yüreklerden, beyinlerden şehirlere sıçradı. Aileler ve bilumum müesseseler tarümar.
Eblehler dalkavuk, eyyamiler mühür sahibi.
İlim kör bıçak.
Kültür amiyane.
Sanat çirkef.
Edebiyat, edebsiz her halt!
Ahlak aşufte bir dilber, sarayın yosması.
Meddahlar meydanlarda şeytanın bezirganı.
Bağdat viran...
Şam pes perişan!
Kahire' de kahreden çaresizlik.
İstanbul varoş, kahpe Bizans resitallerde!
Sodom, Gomore de hüner...
Çığlığı kesik Kudüs, eskilerin hikayesi Endülüs.
Kabe, artık kapkara... Takın maskeyi! Ya da ecük delikanlıysanız çıkartın maskelerinizi!
Majesteleri ve sebebi gayri nesih veletleri şen şakrak...
Ucuz adamlar korosundan insanlık sloganları dinliyoruz.
Faiz, zina, içki ve kumar...en masum günahlar oldular.
Vegan geçinenler kardeşlerinin etinden besleniyorlar.
Bu çağ uygarlık çağıymış, öyle diyeler.
Masum bebeler eğitimli zevatın menülerinde.
Şimdiye kadar tam 13, 8 milyar defa yeni yıl geçti. İnsanlar geçen sene insan öldürmek için 2 trilyon dolar para harcadı. Yüz binlerce insan vahşice ve acımasızca katledildi. On binlerce çocuk öldürüldü, on binlercesi kayboldu, yüz binlerce çocuk öksüz ve yetim bırakıldı. Milyonlarca insan açlığa terk edildi, milyonlarcası evsiz bırakıldı, milyonlarcası sakat kaldı, on binlercesi tecavüze uğradı. Milyonlarca kadın şiddet gördü, milyonlarca insan işkence edildi. Milyonlarca insan bu vahşete ön ayak oldu, milyonlarcası bütün bunları alkışladı. 
Artık başkasına zarar verecek her türlü menfaat, zevk ve eğilimlerinizden vazgeçin, zulme ve zalime destek olmayın, kin, nefret ve intikam duygularınızı yok edin, kavga, fitne ve savaşları körüklemeyin, teşvik etmeyin ve bunlara ön ayak olmayın. Başka zalimleri lanetlerken kendi zalimlerinizi alkışlamayın, aptalca savaş istemek yerine erdemli barışları tercih edin. Ölmeye ve öldürmeye değil cana ve canlılığa değer verin. Sevmeyi öğrenin, acıma ve yardımlaşmayı inşa edin. Empati yeteneğinizi geliştirin ötekini anlamayı başarın. Ön yargılarınızı kırın, insanın ve dünyanın nereye savrulduğunu anlamaya çalışın. Birey olarak küresel sorumluluklar yüklenin. İyi bir insan olun, iyilik yapın ve iyiliği bulaştırın.
İlim sahibi ol ama unutma! Şahsiyet yoksa ilim fayda etmez. Bilgi sahibi ol ama unutma! Bilinç/şuur yoksa bilgi fayda etmez. Tebliğden vazgeçme, ama unutma! Temsil yoksa tebliğ fayda etmez. Dava sahibi ol, ama unutma! Yaşantı yoksa dava da fayda etmez.
*
Her alanda örnek ol! Bil ki, ahlakımızla, yaşantımızla ve örnekliğimizle kalplerine tesir edemediğimiz bir halkın, fikirlerimizle zihinlerine, partilerimizle yönetimlerine, sözlerimizle davranışlarına, hâlimizle hayatlarına tesir edemeyiz...
*
Hayatını Namaz'ınla düzene koy. Namazında bir düzen ve disiplin yoksa İslami çalışmalarında da düzen ve disiplin olmaz. Namazında huşu yoksa sürekli bir İslami faaliyet içinde bile olsan aradığın o iç huzuru yakalayamazsın. Unutma! Namazın hayatına etki etmiyorsa, hiç bir İslami faaliyet sana etki etmez.
*
Davada da, hayatta da başarılı olmak istiyorsan önce ana-babanın duasını al. Dışarıda başkalarına gösterdiğin nezaketi evde eşinden esirgeme. Dünyayı kurtarmaya koşarken kendi çocuklarını unutma. İslam'ı başkasına anlatırken kendin yaşamayı ihmal etme.
*
Her işinde ihlaslı ol! Unutma! Yaptığın iş ne kadar büyük ve yorucu olursa olsun ihlas yoksa boşa yorulursun. İstikrarlı ol! İlimde, ibadette ve davada anlık heyecanların değil belki de yıllar sürecek gayretlerin peşinde ol. İstikamet üzere ol! Çizgiyi ve ölçüyü hep koru. Çizgi, İslam’dır. Ölçü, Kur’an ve Sünnettir. Örnek, Hz. Muhammed (s.a.s)’ dir. Şahıslara bağlılık da şahısların İslam’a bağlılığı kadardır.
*
Her daim hareket içerisinde kal. Küçük veya büyük muhakkak bir görev al ki, şeytan ve nefis seni istila etmesin. Kimin ne dediğine takılma. Yanlışlara kızıp kenara çekilme. Eleştiri ve gıybet hastalığına düşme. Unutma! Hesap, başkalarının ne yaptığı üzerinden değil, senin ne yaptığınla ilgili olacaktır. Üzülme! Sen Hakkı ortaya koy, batıl kendiliğinden zail olacaktır. Çünkü hak gelince batıl zail olur.
*
Herkese şirin görüneyim diye renkten renge girme. Sonunda renksiz kalırsın. Herkesi memnun etmek için değerlerinden taviz verme. Sonunda değersiz kalırsın. Rengini ve değerini koru. Unutma! Rengin de değerin de İslam’dandır. Yalnızca hakkın rızasını gözet ve korkma! Kim hakkın rızasını gözetirse, Hak da onu gözetir.
*
Tartışmayı ve iddiayı bırak. Sen ikna ve nasihat etmeye bak. İyi tartışabilirsin ve hatta karşı tarafı da yenebilirsin ama Allah, kalpleri kazanıp kazanamadığımıza bakacak. Süslü kelimeler bulup, güzel cümleler de söyleyebilirsin ama Allah, söylediğimizi yaşayıp yaşamadığımıza bakacak.
*
Mü’minlere merhametli ol. Elbette zalime de öfke duy. Lakin onda bile ölçülü ol! Kantarın tozunu kaçırma! Ama unutma! Zalime öfke duymanı emreden Allah, bu öfkenin seni adaletten saptırmamasını da emrediyor. Çünkü adaletten saparsan istikametten de saparsın. İstikametten saparsan, ölçüyü kaybedersin. Ölçüyü kaybedersen, adalet peşinde koşarken sen de zalimlerden olursun.
*
Ne aldatan ol, ne de aldanan. Hakkın hatırını gözetmeyenlerin kula edebine aldanma! İbadette ciddiyetsiz olanların sözlerinde mahir olmasına aldanma! Harama karşı gevşek olanların helalden bahsetmesine aldanma! Kardeşine kaba olanların başkasına nezaketine aldanma!
*
Evet, İslam hem cihattır hem de siyasettir. Ama unutma! İslam, aynı zamanda akrabayla ilişkiyi devam ettirmektir. İslam, ana-babaya hürmettir. İslam, komşuyla iyi geçinmektir. Tebessüm etmektir İslam, işçisine güzel davranmaktır. İslam, arkadaşına nasihattir. İslam, sözünde durmaktır, vaadini yerine getirmektir, borcunu ödemektir. İslam, iffettir, hayâdır. İslam, güzel ahlaktır. İslam, misafire ikramdır. Yetime, yoksula, kimsesize sahip çıkmaktır. İslam, yakınlarından başlamaktır.
*
İslam putlardan arınmaktır. Bir bak kalbine, onu ne ile doldurduysan ilahın o'dur. 
Oysa....Allah'tan başka ilah yoktu; değil mi?
Fehmi Demirbağ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol