Ecdadtan kalan güzel miras!

İyilik Haber Merkezi
İyilik Haber Merkezi
30 Nisan 2021 Cuma 14:17
328 Okunma
Ecdadtan kalan güzel miras!

Zimmem Defreri

En çok rastladığımız haberlerden olmaya başladı; aşağıda örneklemelerini yapacağımız türden olaylar. Ecdadın önemli geleneklerinden biriydi bu uygulamalar. özellikle Ramazan ayında yapılan bu uygulamanın adı "Zimem Defteri" ismiyle bilinir. 
Osmanlı’da, ramazan ayı gelince zenginler esnafları dolaşır, ‘zimem defteri’ denilen borç defterinin bir kısmını veya tamamını satın alırlardı. Ne zengin kime yardım ettiğini, ne de fakir kimin yardım ettiğini bilirdi. 

Bu güzel adetle zenginin mağrur olmadan vermesi, fakirin mahcup olmadan alması sağlanırdı…” 
Tabi bu arada belirtmemek olmaz. Veresiye defteri olarak bilinen Zimem Defteri'nin olacağı yer elbette esnaflarımız. Bugünkü kapitalist dünyanın market yapılanmasında ve kredi kartıyla ödeme sisteminde zimem defteri uygulaması  da kendiliğinden tarih olacak gibi. Belki onun yerine bankaların kredi borçlarını ödeme üzerine bir  yeni uygulamada ortaya çıkabilir. Büyük marketlerin cirit atmadığı ‘ücra’ köşelerde ‘, özellikle de mahalle bakkallarında veresiye uygulaması sürüyor… Yani siz alışverişlerinizi bakkalardan, küçük esnaftan yapmaya devam ederek kapitalizmin ekmeğine yağ sürmemiş olursunuz.
Aynı fikirle çalışan ‘sadaka taşı’ gibi harikulade bir toplumsal dayanışma vesilesini de hatırlatmış olalım.
Önemli olan yardımlaşma-dayanışma fikriyatıdır. Hayrattır, salihattır. 


Evet şimdi örneklemelere geçebiliriz:
İlk örneği Müsiad üzerinden verelim. Üyeleri adına, ismini bilmedikleri borçluların borcunu sildirmek için harekete geçen dernek yönetiminin izlenimlerinden küçük notları hatırlatalım sizlere: 

İlk durağımız, Eyüp’te 29 yıldır bakkal olan Bulut Gıda oldu. 

Bulut Gıda’nın kurucusu Abuzer Uğurlu hala gidip geliyor ama işleri oğlu Cebrail Uğurlu’ya devretmiş. Bulut Gıda’nın veresiye defterinden ödenme ihtimali hayli düşük olan, Cebrail Uğurlu’nun ifadesiyle ‘durumu olmadığından tahsilini isteyemedikleri’ borçlar hesaplandı, toplam 7 bin liralık borç ‘karalandı’, defterin o borçları gösteren sayfaları makasla kesilerek ‘satın’ alındı.. 

İkinci durak, yine Eyüp’te bu kez Topçular Mahallesi’ndeki Yılmaz Gıda’ydı. 

“40 yıldan fazla bir zamandır buradayız. Mahalle ile aile gibi olduk" diyor Zihni Yılmaz. Şimdi kendisi servis şoförlüğü yapıyor. Oğlu Cihan ise baba mesleğini sürdürüyor. Diğer oğlu Şükrü de şimdi daha çok babayla birlikte ‘servis çekiyor’. Nail Olpak ve MÜSİAD heyeti, üyeleri adına üzerinde ‘Yılmaz Gıda Borç Defteri – Şükrü Yılmaz’ yazan defterin içindeki 4100 liralık borcu üstleniyor ve defteri alıyorlar. 

'Veresiye yazdıranlar çoğaldı mı' diye soruyoruz Cihan Yılmaz’a… 

“Çok kötü değil ama iyi de değil” diye yanıtlıyor, “Biz de eskisi gibi veresiye vermek istemiyoruz, doğrusu. Ama çocuk elinde bir lira ile gelip, ‘5 tane ekmek istiyorum’ deyince, ya da 2 ekmek alıp, ‘yazar mısın’ diye sorana ne yapacaksınız?” 

‘Zimem defteri’ peşinde cuma günkü son durağımız Balat oldu. 

‘Balat Aile Kileri’ 60 yıldır Türkyılmaz ailesi tarafından işletiliyor. 

10 yıl önce babası Hüseyin Türkyılmaz’ı kaybedince Necibe Batmaz üstlenmiş işi. Mahallenin de ‘Necibe Abla’sı olmuş. Eşi de yardımcı oluyor. Gittiğimizde kızları babanın kucağındaydı. 

 ‘zimem defteri’ geleneğini yaşatmak için bu uygulamayı başlattıklarını anlattı dernek temsilcileri. Daha önceden bilgilendirilmiş olmasına rağmen, hala tam inanamamış olmalı ki, “Kamera şakası filan mı bu” diye sordu Necibe Abla… 

★ ★ ★ 

Olayın bir kamera şakası olmadığına iyice emin olduktan sonra, sevinç içinde, ödeyemeyenlerin, durumları iyi olmayanların borçlarını hesaplamaya koyuldu. Bir yandan hesap makinesine borç tutarlarını girerken, bir yandan da sayfaları çevirdikçe karşısına çıkan borçluların hikayelerinden kesitler verdi: 

-Ahh, Neriman Teyze… Ne kadar sevinecek. 40 yıllık müşterimiz. 80 yaşında, yalnız yaşıyor. 510 liralık borcu var. Geçen gün, ‘kusura bakma kızım, doğalgaz geldi’ diyordu… 

-Ya, Fikriye Abla… 3 aylık alıyor maaşını. İki senedir biraz korka korka alışveriş yapıyor. Sürekli, ‘ne kadar oldu borcum’ diye soruyor. 

-Zübeyde Abla da çok sevinecek. Kızı tıp fakültesinde okuyor. Kendisi hasta haliyle konfeksiyonda… 

-Ömür Abla, ‘Kıza nişan yapacağız. Önümüzdeki ay öderim’ diyordu. İyi ki, ‘tamam’ deyip veresiye yazmışım. Mübarek günde karşıma siz çıktınız. Böyle iyi insanlar da var mıymış? 
Bunlar Müsiad'ın bir günlük uygulamasından kısa notlar. 

Başkaca örneklerimizde var.
Diyarbakır'da, Şehmus Sultan Tatlıcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri bu eski Osmanlı geleneğini yaşatmaya karar verdi.
Okulda kampanya başlatan öğrenciler, ardından bir bakkalın yolunu tutarak hiç tanımadıkları insanların borçlarını ödediler.
*
Bursa'nın İnegöl ilçesinde iki genç, Osmanlı döneminde ramazan ayında zenginler tarafından yoksulların esnafa olan borçlarını ödemesine dayanan "zimem defteri" geleneğini yaşattı.
*
Şırnak'ta bir grup hayırsever iş adamı, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi 2 bakkal ve 1 ekmek fırınında 200 vatandaşın veresiye defterine yazdırdığı toplam 15 bin liralık borcunu ödedi.
*
Bir Osmanlı geleneği olan ve Gaziantep Valiliği Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından uygulamaya geçirilen Zimem Defteri ile 520 işletmedeki 5 milyon 200 bin TL’lik veresiye defterleri satın alınarak 29 bin 500 ailenin borcu ödendi.

HABER MERKEZİ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol