Gençlerdeki Dejenerasyon

Bugün aydınından gazetecisine, ekonomistinden siyasetçisine kadar hemen herkes ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizi tartışıyor. Ülkenin geleceği adına neler yapılması lazım geldiği üzerinde kafa patlatıyor. Bu güzel bir durum. Ancak bir ülkenin geleceğinin sadece ekonomiyle tesis edilemeyeceği de en az yaşadığımız kriz kadar gerçek bir durum.

Bana göre; ülkenin geleceği için en önemli unsurlardan biri, o ülke insanının ahlâkî ve kültürel durumudur.

Bugün ülkemiz insanının ve özellikle de geleceğin teminatı olan gençlerin ahlâkî ve kültürel alanlarda içine düştüğü kriz, ekonomik krizden çok daha büyüktür. Ahlâkî ve kültürel yozlaşmanın önü acil tedbirlerle alınmadığı takdirde, ülkemizin gelecekte ekonomik kriz tehlikesinden daha büyük krizlerin içine girmesi kaçınılmazdır.

Herkes objektif bir şekilde etrafına şöyle bir baksın.

Bakalım, gençlerimiz hem ahlâkî hem de kültürel açıdan milletimizin taşıdığı değerlere ne kadar sahip ya da sahip çıkıyor.

Meseleye objektif yaklaşmasını bilenler, neticenin ne derece vahim olduğunu göreceklerdir. Zira günümüz gençleri, bırakın milli ve manevi değerlere sahip çıkmayı, aksine bu değerlerle alay ettikleri bir acı, ama açık bir gerçek.

Gelinen noktada suçun çok büyük kısmının bu gençlerde olmadığını da söylemek durumundayım. Zira başta milli ve manevi değerlerden soyutlanmış eğitim sistemi olmak üzere aileler ve çevre, gençlere milli ve manevi değerler adına hiçbir şey öğretmemekte ve hatta bazen onları kötü göstererek nefretlerini sağlamaktadırlar.

Gençlerin içine düştüğü bu vahim durumun başka bir sebebi de, okumuyor olmalarıdır. Öyle ki; okuyan gençler bile okul kitaplarının dışında eser okumaktan özellikle imtina ediyorlar.

Okumayan insanların gerçeklerle karşılaşmasını beklemek elbette mümkün değildir. Bir de buna ülkemizde, Cemil Meriç’in deyimi ile “Fikrin kuduz köpek gibi kovalandığı” gerçeğini ekler; okuyanların/düşünenlerin başına gelen durumu gözönüne getirirseniz, gençlerin niçin okumadıkları hakkında biraz olsun bilgi sahibi olursunuz.

Evet, gençlik okumuyor, ama ideal dünyalarına doğru bir gezinti yaptığınızda bunun acısını derinden hissettikleri de yapılan araştırmalarla ortaya çıkıyor.

Yapılan bir araştırma, bu gerçeği bütün çıplaklığı ile gözler önüne serdi. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Kayseri, Antalya, Adana, Gaziantep, Samsun ve Erzurum’da 15-24 yaş arası gençlerle yapılan araştırma da, gençlerin okuma alışkanlığı olmadığı bir defa daha ortaya çıktı.

Araştırmanın çıkardığı başka bir gerçek ise, gençlerin yüzde 60.9’u son aldıkları dergiyi söyleyemezken; yüzde 50’si de son okuduğu kitabın adını bile hatırlayamamış. Gençlerden sadece yüzde 3.5’i okuduğu kitabın ismini söyleyebilmiş. Gençler arasında sürekli yayınları okuma oranları ise maalesef sadece yüzde 2.3.

Okumayı ve araştırmayı sevmeyen gençlerin, sıra yabancı müzik konusuna gelince ilgilerinin alabildiğine arttığı gözleniyor. Araştırma sonuçlarına göre, gençlerin favori müziği olarak pop  ilk sıralarda yer alıyor. Yani gençlerimiz tam birer yabancı özentisi haline getirilmiş. Çünkü Türk halk müziği ve Türk sanat müziği gibi kendi değerlerimize ait olanlar için dinlenme oranı neredeyse sıfıra yakın.

Araştırmanın ortaya çıkardığı başka bir gerçek de, gençlerin teknolojiye olan ilgilerinin nelerle sınırlı olduğudur. Zira araştırma sonuçlarına göre; gençlerin, bilgisayar ve akıllı telefonlarda genelde oyun oynamak, film seyretmek, grafikler çizmek, resim çektirip yüklemek, chat yapmak gibi sadece eğlenceye yönelik olarak kullandıklarını gözler önüne seriyor.

Bin yıldır İslâm ile yoğrulmuş bir milletin çocuklarının içine düşürüldüğü bu ahlâkî ve kültürel yozlaşma ve başıbozukluğun ülkeye getireceği zararın ekonomik krizden çok daha büyük olduğu açıktır. Bu açıdan, ülkesini ve insanını seven herkesin bir an evvel bu ahlâkî ve kültürel yozlaşmaya dur demek için harekete geçmesi kaçınılmaz bir gerçektir.

Bunun için hükümetinden muhalefetine kadar topyekün milli bir sefererlik başlatılması gerekir. Aksi halde geleceğin teminatı olan gençliğe sahip çıkamayız ve bir geleceğimiz de olmaz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol