Fotoğraf kelime anlamı olarak; Yunanca Photos ‘ışık’ ve Graphos ‘çizmek’ sözcüklerinin birleşmesinden oluşan ingilizce ‘Photography’ sözcüğünün karşılığıdır. Fotoğraf;  doğada var olan maddi varlık ve şekilleri yani görüntüleri; fotoğraf makinesi, ışık, optik, elektronik ve kimyasal maddeler  kullanarak ışığa duyarlı cam, kağıt veyahut bir yüzey üzerine saptama yöntemidir.  İnsanoğlu tarihin ilk günlerinden beri yüzey üzerinde çeşitli görüntüler görmüştür. Gördükleri bu görüntüleri mağara duvarlarına, taşlara, parşömenlere, kağıda çizerek aktarmaya çalışmışlardır. Fotoğrafta aslında bu ihtiyacın bir karşılığı sonucu ortaya çıkmıştır. İbn-i Heysem' in Camera Obscura'sı ile var olan bir görüntüyüyü yüzeye nakşetmek mümkün hale geleceğinin ilk adımları atılmıştır. İbn-i Heysem, Camera Obscura ile birlikte dört tarafı kapalı bir oda içersine yani kapalı bir kutu bir içerisine bir delik açarsanız var olan görüntünün karşısındaki alana ters bir şekilde yansıdığını görmüştür.

Fotoğrafın gelişmesi ile birlikte günümüze kadar sürdürülebilirliğini devam ettirmiştir. Günlük hayatımızda ailemizle bir piknikte, okul mezuniyet günümüzde, reklam alanında gibi bir çok alanda sürekli fotoğraf çekme ihtiyacı duyabiliyoruz.

Fotoğraf; kimileri için bir anı,kimileri için düşünceyi fiziksel bir nesne ile aktarma biçimi, kimileri için belge niteliği taşımasınının yanında kimileri ise bir silahtır.

Silah? Evet, Vietnam Savaşı veya diğer adı ile  İkinci Çinhindi Savaşı olarak bilin en bilinen, Doğu Bloku ülkeleri olan Kuzey Vietnam, Çin ve Sovyetler Birliği ile ABD ve ABD destekçisi anti-komünist Güney Vietnam arasında yaşanan savaştır. Bu savaşı gösteren bir çok çarpıcı görsel vardır. Fakat bunlardan biri vardır ki fotoğrafın gücünü açıkça göstermektedir.

Hangi fotoğraf mı? Tabi ki; Eddie Addams, ''Bin kelime değerinde'' Pulitzer Ödüllü fotoğraf karesi.

Fotoğraf çekilmeden birkaç saniye içinde  Güney Vietnamlı general Nguyen Ngoc Loan , tetiği çekerek Viet conglu yüzbaşı Nguyen Van Lem'in hayatına son verecekti. Eddie Addams ilk başta bunun sıradan sorgu yöntemlerinden biri olduğunu düşünüp fotoğraflamak ister.Ancak general Loan hiçbir soru sormadan tetiğe basar. Bu eşsiz kare savaşın zalim ve acımasız yüzünü bütün çığlaklığıyla gözler önüne seriyor.

Adams, Vietnam Savaşı’nda bir Viet Kong’lunun infazını gösteren fotoğrafı ile kamuoyunda büyük bir etki yarattı 31 ocak 1968 Saygon'daki ABD elçiliğine Viet Kong tarafından saldırı düzenlendi. Amerikan ordusu bayramnedeniyle Vietnamlıların saldırıda olamayacakları yanılsaması içindeydi. 1 Şubat 1968’de Eddie Adams, Saygon sokaklarında Güney Vietnamlı General Nguyen Ngoc Loan’ın bir Viet Kong’luyu infazını fotoğrafladı. General Loan’ın infazı gerçekleştirdikten hemen sonra yürüyerek yoluna devam ettiğini anlatan Adams, generalinkendisine “onlar bizim çok sayıda insanımızı öldürdüler” ifadesini de olayın tanığı olarak anlattı. Amerika’da savaş karşıtı hareketin sembolü haline gelen bu fotoğraf, Vietnam’daki zalimliğin simgesi oldu ve Adams’a mesleki şöhretini, 1969'da Pulitzer Ödülünü kazandırdı. Dünyada birçok basın kuruluşu tarafından birinci sayfadan verilen bu fotoğraf, Vietnam'da neler olduğuna dair ABD kamuoyunda da tartışmaların yapılmasına yol açtı. Bu olay bize tek başına bir fotoğrafın toplumsal hayatta neleri değiştirebileceğini gösterir. Fotoğraf, tarihte ve fotoğrafçılıkta kendine çok saygın biryer edinirken, fotoğrafçısı Eddie Adams'a da mesleki bir şöhret getiririr, hatta 1969 yılında Pulitzer ödülünü almasını sağlar. Eddie Adams, Pulitzer ödülünü kazandıktan sonra NY Times'a şunları söyler fotoğrafı hakkında şu ifadeleri kullanır;

"General, Viet Kong'luyu öldürdü, ben de kameramla generali öldürdüm. Fotoğraf hala dünyadaki en güçlü silah. İçinde manipulasyon olmadan fotoğraf yalan söylese bile, insanlar o fotoğrafa inanır. Aslında onlar yarı gerçekliktir. Fotoğrafımın söyleyemediği şudur: Eğer o sıcak günde, o yerde, o zamanda ve  bir, iki veya üç Amerikan askerini öldürmüş çok kötü bir adamı yakalayan generalin yerinde olsaydınız siz ne yapardınız? "

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol