KARDEŞİM!

Ey İnsan!

Tarih boyunca insanlık, bireysel ve toplumsal olarak kendisini mutlu hissedebilmesi için farklı farklı eğilimler ile en doğru yolu ve teknikleri aramakla meşgul olmuştur. 

Bu eğilimlerin kimilerini bireysel tavır ve davranışlar oluştururken, kimilerini dini veya gelişen Dünya düzenindeki insanların    eğitimleri doğrultusundaki değişik eğilimleri-ideolojileri oluşturmuştur.

Öyle ki yerel ve ilahi diye nitelendirdiğimiz dinler de yardımlaşmaya ve insanları mutlu edip onların mutluluklarına ortak olmaya davet etmiş ve buna aşağıdaki örneklediğimiz ayet ve hadislerle öğütlemişlerdir.

Örneğin İslam dini ihtiyaç sahipleri ve güçsüzler başta olmak üzere bütün canlılara iyilik yapmayı öğütlemiştir. Kur’an-ı Kerim’in bir ayetinde iyilik ve yardımlaşma üzerinde şu şekilde durulmuştur:

“…Muhakkak ki iyilikler, kötülükleri (günahları) giderir” Bir başka ayette ise şöyle buyrulmuştur: “İyilikle kötülük bir olmaz, sen (kötülüğü) en güzel bir şekilde önle. O zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki candan bir dost olur.” İslam dininin temel ibadetlerinden biri olan zekât ve sadaka da iyilik örneklerindendir.
Tekrar Yahudilikte de yardım etmek övülmüş ve bu husus Kitab-ı Mukaddes’te şöyle belirtilmiştir: “Yoksula verenin eksiği olmaz, yoksulu görmezden gelen ise bir sürü lanete uğrar.”
Hristiyanlıkta ise iyilik ve yardımlaşmaya teşvik edilmiştir. Bu husus İncil’de şöyle ifade edilmiştir: “İyi insan, içindeki iyilik hazinesinden iyilik, kötü insan ise içindeki kötülük hazinesinden kötülük çıkarır.”
Ve Hinduizm ile Budizm de yoksullara ve kimsesizlere iyilik yapmayı, toplumdaki yoksul ve kimsesizlere yardım etmeyi ve cömert olmayı öğütlemiştir.

Hiç bir dine mensup olmadan sadece insani olarak dahi yaklaşıldığında insan vücudunun zinde ve huzurlu olmasını sağlayan ''Serotonin'' hormonunun İyilik yapıldığı anda insan zihninde kendiliğinden salgılandığı bilimsel olarak gözlemlenmiştir.

Bizler de bu veriler doğrultusunda tarihe İnsanlığın huzur ve barış adına bir şeyler yapma çabası içerisindeyiz.
Siz değerli insan kardeşlerimizin de bu iyilik hareketinin bir parçası olmanızı, bulunduğunuz ortamın huzur ve refahı için siyasi veya politik sarf ettiğiniz onca çabanın yanı sıra etrafınızı yapacağınız bir iyilik, beraberinde sarf edeceğiniz bir kaç satır ile buna teşvik etmeniz insanlığın  mutluluğu için tarihi bir adım olacağı kanaatindeyiz.
Bütün ayrılıklarımızı bir kenara bırakıp iyilik ekseninde bir araya gelmeliyiz.
Erdemli insanların bir arada olduğu...
Haksızlıklara razı olunmadığı...
Adaletin gözetildiği; Rabbin rızasıyla beraber...

Kardeşlik dolu günler için!

*
Gelin Rabbimize yönelelim. Kim her neyi Rab edinmişse kendi samimiyetince...

BUGÜNÜN ORTAK KELİMESİ BARIŞ-KARDEŞLİK VE İYİLİK OLSUN!
ORTAK İNSANLIK AKLI VE TERBİYESİ OLARAK...GELİN HEP BERABER YARATICIMIZA AÇILSIN ELLERİMİZ! 

DUALARIMIZ ORTAK OLSUN:

"BİZ KULLARIN OLARAK SANA YÖNELDİK ALLAHIM! 
BİLİYORUZ, GÜNAHKARIZ! 
GÜNAHLARIMIZ ÇOK! 
AMA YİNE BİLİYORUZ Kİ SEN AFFEDİCİSİN; BAĞIŞLARSIN! BİZİ BAĞIŞLA!

KALBİMİZDE BİRİKEN KÖTÜ DUYGULARDAN, NEFSİMİZDEN VE ŞEYTANDAN SANA SIĞINIYORUZ! BİZLERE YOL GÖSTER!
ADEMİN ÇOCUKLARINI PEYGAMBERLERİNİN ORTAK YOLUNDAN SANA YÖNELT! KALBİMİZİ YUMUŞAT!
BİZLERİ İYİLİĞİ DÜŞÜNEN, KÖTÜLÜKLERDEN UZAK DURAN KULLARINDAN EYLE! TABİATI VE İÇİNDEKİ BÜTÜN VARLIKLARI BİZİM KÖTÜLÜKLERİMİZDEN ŞERLERİNDEN  KORU. BİZLERİ KORUMANA AL. İÇİMİZE SEVGİ YERLEŞTİR. BU DUAMIZI BÜTÜN İNSANLIK AİLESİ ADINA KABUL ET!" 

(AMİN-AMEN-AMON!)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol