EVRENSEL DEĞERLER
Merhaba değerli dostlar; 
Ortak Akıl Platformu tarafından oluşturulan “İyilik Haberleri” isimli bu sitede bana da köşe yazarlığı teklif edildiği için çok memnun oldum. Toplum yararına yazıların düşüncelerin belirtileceği ortamda çorbada bir tutam tuzumuz olması dileğiyle, vira Bismillah diyerek başlıyoruz. İfadelerimiz hayırlara vesile olur inşallah. Surç ü lisan edersek de affola!
Evrensel değerler dediğimiz tüm insanlık tarafından kabul edilen değerlerdir. Farklılıklarla kişilerin azaltıp yada çoğalttığı değerlerin başında yaşama hakkı, inanç ve kültüre saygı, aidiyet duygusu (Aşırıya kaçmamak şartıyla Milliyetçilik gibi), dürüstlük ve iyilik yapma vb.şeklinde ortak değerleri sıralayabiliriz.
    İlk yazımda memleketim olan Bilecik/Bozüyük’te  başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşmak isterim.Turistin pek uğramadığı bir yer olan ilçemizde 2 sene önce okulda dersim bitmiş (Öğretmen olduğum bilgisini de vereyim bu arada) evime dönerken bozuk bir Türkçe ile sesleniş duydum. Sesin geldiği tarafa baktığımda yabancı birisi bana seslenmişti. Etrafımda başka insanlarda yürüyordu ama zannedersem kravatlı olduğum için bana seslenmişlerdi. Buyrun dedim. Ucuz Otel diye seslendi genç adam. Şöyle bir süzdüm grubu, siz Japon dedim kırık vurguyla. Güney Kore dediklerinde içim bir hoş oldu. Türk askeri dedim, evet dediler; duygulandım.  Anne 60 yaşlarında, kız 35 gibi 2 oğul 20- 30 yaşları arasında 4 kişilik bir aileydiler. Otel kolay, buluruz dedim. Yine bozuk Türkçe’yle elindeki patates olan poşeti göstererek Çorba dediler, nerede? Öğretmen olan eşimin de okulda dersi bitmemişti, ben de hemen annemi aradım. Misafir kabul eder misin? Her zaman bir Tanrı misafiri gelir diye hazırlıklı olan annem misafirlerini al gel dedi.
Koreli hiç görmeyen annemin şaşkınlığının ardından içeriye geçtik. 2 anne bilmediğimiz daha önce hiç yemediğimiz  patates çorbasını pişirmeye başladılar. Küçük oğlum Alperen de annemdeydi, misafirlerle İngilizce konuşmaya başladı. Koreli gençler anlatmaya başladılar; Kütahya Çavdarhisar da Antik kenti ziyaret etmişler oradan Bozüyüğü merak etmişler buraya gelmişler baba diye tercüme etti oğlum. Alperen Hıristiyanlarmış dedi. Olsun oğlum İnsan sonuçta dedim. Oğlum, bir gariplik var deyince niye olsun dedim hayretle. Baba bunların Budist olması lazım. Amerikalıların misyonerliğiyle  G.Korenin yüzde 30 u Hıristiyanlaşmış deyince Türklerin kanını ve canını verdiği yerde Müslümanlığı yayamamış olduğuna üzüldüm.  Sonra da nedense aklıma Doğu Türkistan da müslüman  oldukları için Türklere yapılan işkenceler geldi.
Korelilerin Patates çorbasından sonra annem mantı ve kara kabak kaynatmıştı misafirlere. Kabak onlara çok ilginç geldi .Yemekten sonra yine sohbet ettik;  tiyatro yaptılar bize. Gitarla müzik çaldılar çat pat Türkçe şarkıda biliyorlardı. Güldük eğlendik misafir edelim dedik kabul etmediler. Otel sahibi arkadaşlarımı aradım kendilerine sıradan otel kişi başı 200 tl ,3yıldızlı otel hatır için 300tl deyince 3 yıldızlıyı tercih ettiler. Arabamla  otele götürdüm, parayı öderken listede 4 kişi 500 tl yazdığını dolayısıyla  indirimi gördüklerinde hepsi sırayla boynuma sarıldılar . Sabah bir kutu yöremize has Ayva lokumu yaptırıp otele ziyarete gittim. Ağlaşarak taksiye bindirdim. Otogardan otobüsle İstanbul’a gittiler orada büyük oğlumla buluşmak için randevulaştılar.  Oğlum İstanbul’u gezmelerine yardımcı olacaktı. İstanbul’a vardıklarının ertesi günü toplu fotoğraf attılar. Acil Kore’ye dönmeleri gerektiğini bizleri de Kore’ye Seul’a beklediklerini Türkiye’ye geldiklerinde de ziyaret edeceklerini söyleyerek ayrıldılar ülkemizden. Şimdi ara sıra küçük oğulları alo diyor sağ olsun. Velhasıl Misafirperverliğinde evrensel olduğunu hele ülke adına ve Allah katında güzel bir etkinlikte bulunmak beni çok mutlu etmişti. Sizlerle de paylaşmak istedim. Hoşçakalın dostça kalın.     

Celali YILMAZ Teknik Öğretmen

Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı .

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol