Eleştiri bir sanattır, eleştiri yapmayı bilen kişi de iyi bir sanatkârdır. Kimi, neyi, ne zaman ve nerede eleştireceğini iyi bilmeli insan. Yapıcı,  müspet,  bilgi ve hikmetle eleştiri yapılmalıdır. Cehaletle birleşen eleştiri adeta kendi evine hırsızı davet eden bir nidaya dönüşür. Hani derler ya her meydanın bir yiğidi ve her makamın da bir sözü vardır diye. İşte eleştirmesini bilen kişi bulunduğu yere makama ve mekâna uygun eleştiri ortaya koymasını bilen kişidir.

İnsan her daim eleştirilerini tartarak ölçerek yapmalıdır. Kişi, her zaman doğruyu konuşmalı ama her yerde her doğruyu konuşmamalı prensibine uymak mecburiyetindedir. Zira konuşulmaması gereken yerde konuşan, eleştiri yapan kişi savunduğu davasına zarar verir, bilmeden sadakatsizlik göstermiş olur. Düşmana bilmeden değerlerini hedef olarak gösterir. Bundan dolayı davası ve değerleri zarar görür. Eleştiri yapan kişi sanatkâr olmanın yanında bilgi ve hikmetle eleştiri yapmalıdır. Onun içindir ki bilgece yapılan eleştiriye hiç kimse itiraz etmez. Cahilce kaba saba bir şekilde yapılan eleştiri ise nice kalpler kırar.

Kutadgu Bilig’de Yusuf Has Hacib nasihatler verirken ve eleştiri yaparken doğrunun nasıl olması gerektiğini yanlışlara karşı aklın değerini anlatır. Dili en güzel biçimde kullanmanın ehemmiyetinden bahseder. Devlet yönetirken yapılan yanlışlıkları ve patavatsızca konuşmayı, eleştirir. Atabetü’l-Hakayık adlı eserde de tavsiye ve eleştiriler güzelce anlatılır. Eleştiride gereksiz alay ve tartışmalardan sakınılması gerektiği dile getirilir.  Buradan yola çıkarak ecdadın eleştiri konusundaki ölçülerini dikkate aldığımızda; eleştirilerimizi her daim doğru ölçüyle yapmamız gerektiğini anlarız. Bu kurallar dâhilinde yapılan eleştiri geliştirir, ilerletir. Aksi halde düşman üretmekten kalp kırmaktan ve faydasız iş yapmaktan öteye geçmez.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol