Ücretsiz Çizgi Roman Okulu

İyilik Haber Merkezi
İyilik Haber Merkezi
29 Mart 2021 Pazartesi 15:09
134 Okunma
Ücretsiz Çizgi Roman Okulu

ÇİZGİ ROMAN OKULU
57 ayrı İslam ülkesinde olmayan, ülkemizde de ilk ve tek olan Çizgi Roman Okulu eğitimlerine Ortak Akıl ve Dayanışma Derneği’nde sürdürüyor. 
Hem eğitim açısından, hem endüstri açısından önemi her geçen gün belirginleşen Çizgi Roman sanatı üzerine çalışmalar yapan Okulun kurucu ve eğitmeni Fehmi Demirbağ sorularımızı cevaplandırdı.
“Çizgi roman deyip geçmemek lazım. Artık modern psikolojide aynı zamanda ilaç formatında olan çizgi roman toplumumuz tarafından da anlaşılmak durumunda. Çizgi roman terapisi, hastaların kişisel tecrübelerini öykücü bir anlatımla ifade ederek duygu ve düşüncelerini sağlıklı bir şekilde işlemelerini sağlayan bir sanat terapisidir. Bu yöntem, hastaların belirli çizgi romanları okuyup duygu ve düşünceleri hakkında konuştukları bir psikoterapi tedavisi çerçevesinde de kullanılabilir. Çizgi roman ve süper kahramanların bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği düşüncesi –belki de bir eğlence aracı olarak görüldüklerinden- şu ana kadar ciddiye alınmasa da azınlık kabul edilebilecek bir grup psikolog tarafından kabul edilmiş durumda. Öyle ki, Superman gibi kahramanlar bir eğlence aracı olmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor; en derin korkularımızı inceleyip anlamamızı sağlıyorlar.”
Eğitim için de özel önem arzeden çizgi roman için “görsel zeka” açısından anlaşılması gereken bir sanat dalıdır diyen Demirbağ bu doğrultuda uzun zamandır mücadele vermektedir.
Her Perşembe günü dernek merkezinde öğrencilere verilen çizgi roman eğitimi ücretsizdir.
Malcolm X, Zenci Musa, Ömer Muhtar, Muhammed Ali ve Mehmet Akif Ersoy’un çizgi romanlarını hazırladıklarını belirten Demirbağ’a Nedim Polat, Ahmet Ziya Sekendiz eğitmen olarak destek vermekteler.
Anlaşıldığı kadarıyla okullar edebiyat, dil ve sanat öğretmenlerinden, sanatsal ve yaratıcı öğrencilerden ve diğer rehberlerden ilham alarak, müfredatlarına kolayca çizgi roman programları katabilirler.
Demirbağ eğitim için çizgiromanın önemine vurgu yaparken “Hikâye anlatımı, özellikle anlatılmak istenen konu normalde birbirinden ayrılmış başlıklar altındaysa, iyi bilinen bir eğitim tekniğidir. Küçük çocuklar için hikâyelerin tekrar anlatımı hem bilginin yerleşmesi hem de okuryazarlığın artması için etkili bir araçtır. Bu, özellikle sözlü hikâye anlatıcılığı için geçerlidir. Hikâye anlatan çocuklar, hikâye yazarken kullandıklarından çok daha güçlü bir konu oluşturma ve zengin detaylara yer verme eğilimindedir. Öğrencilere kendi hikâyelerini yaratmaları ve daha sonra da bunları çizgi roman formatında belgelemeleri öğretildiğindeyse, farklı faydalar ortaya çıkar. Çocuklar beraber çalışmayı, ahlaki sorunlara dahil olmayı ve insanlığın karşısındaki fırsat ve zorluklarla ikili bilgilerini görünür kılmayı öğrenirler. Başka bir deyişle hem öğretmen hem öğrenci olurlar, hem de yeni alanlar keşfederler.” Diye konuşmasını sürdürdü.
Çizgi romanı bir eğitim aracı olarak kullanma fikri yeni değil. Japonya’da bilgilendirici manga -her türlü çizgi film, çizgi roman ve animasyona verilen ad- II. Dünya Savaşı’ndan beri hem genç hem yaşlı insanları etkilemek için kullanılıyor. 1970’li yıllarda ülke, cinsellik gibi toplum içinde tartışılmak için duyarlı konulara bile değinen, eğitici mangaların basımında bir patlama yaşadı. Japonya’da çizgi romanların eğitici rolü günümüzde de devam ediyor.
Ne diyelim; darısı ülkemizin başına.  Haber Merkezi

Son Güncelleme: 31.03.2021 14:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol