EĞİTİM FELSEFESİ OLUŞTURMAK

Bir önceki yazımızda eğitim hamlemizi gerçekleştirirken; uzun zamandır ülkemizde yaşanan bir değerler dizisi sorununa nasıl çözüm üretebileceğimizden bahsetmiştik. Bu hafta da çözüm önerimizin ardından önemli bir diğer basamakla devam etmek istiyorum.

Kendimize ait bir “ eğitim felsefesi” oluşturmak.

Peki, bunun için yeterli alt yapıya sahip miyiz? Bu sorunun cevabı kuşkusuz ki evet, hem de fazlalısıyla…

Yüzlerce yıllık Türk-İslam medeniyetine sahip olduğumuz hakikatiyle yola çıkacak olursak; Abbasiler, Endülüs Emevileri, Karahanlılar, Gazneliler, Selçuklular ve tabiî ki Osmanlılar birer kösem gibi karşımızda. On dokuzuncu asır ile birlikte başlayan batılılaşma süreci ıslahatları ve cumhuriyet dönemi boyunda gerçekleştirilen ve özellikle son on-on iki yıldır geliştirilen yaklaşımları da düşünecek olursak, bizim dışımızdaki kültürleri imrendirecek seviyede bir alt yapıya sahibiz .

Bunun yanında devlet ve vakıf üniversitelerimiz bünyesinde bulunan onlarca eğitim fakültesi ve enstitüyü de düşünecek olursak kendimize ait, güncel ve inovasyona uyumlu bir eğitim felsefesi oluşturmamız hiç de zor olmasa gerek.

Merkeze kendi düşünce, duyuş ve referanslarımızı alarak, dünyadaki tüm birikimlerden de yararlanarak kendi eğitim felsefemizi oluşturabilir. Tabi felsefeyi oluşturup bir kenara çekilmememiz gerekiyor. Hemen ardından bunu uygulamaya dönüştürmek için gerekli çalışmaları başlatmalıyız. Bu sayede felsefeden uygulamaya giden süreçleri de içinde barındıran ve tarif eden örnek bir eğitim anlayışı da geliştirebiliriz.

Peki, ilk yapmamız gereken şey nedir? İlk yapmamız gereken şey yirmi birinci asrın dikte ettiği, bizi yalnızlaştıran ve öz değerlerimizden uzaklaştıran “birey” kavramını eğitim literatürümüzden çıkarmak ve aslımıza dönmek yani “insan” kavramına. Bu  felsefemizin zeminine “insan”ı oturtmak, hem de tüm yaradılış özellikleriyle. Fıtrat dediğimiz temel ortak yaradılış özelliklerini merkez alan bir anlayış yapısı ile ortaya koymak gerekir. Zira merkeze fıtrat almadığınız bir eğitim felsefesine sahip bir eğitim, eksik olacaktır. Eğitim süreçlerinin tekamül etmesi ancak bu gerçeği gördüğünüzde, merkeze aldığınızda, buna yönelik eylem planı ve etkinlikleri planladığınızda mümkün olacaktır.

Peki nedir insanın yaradılış özellikleri? Bu sorumuza bir sonraki yazımızda birlikte cevap arayalım ne dersiniz.

Selametle…

info@yusufyalcin.info

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol