Değerli okurlar, eğitim felsefemizin zeminine tüm yaradılış özellikleriyle insanı oturmaktan bahsetmiştik ve bu özellikleri bu yazımızda açalım istemiştik.

Kıymetli okurlarım, insanın yaradılış özelliklerine verdiğimiz isim bildiğiniz üzere “fıtrat”tır.

Fıtrat kelimesinin sözlük anlamı; ilk yaradılış hali, temiz ve asli tabiattır. Genel itibariyle insana yaradılışla beraber verilen özellikleri ifade eder ve Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de sadece Rum Suresi 30. Ayette geçer. Özetle; beşeri varlığın, Allah’ın ( c.c ) yaratma fiili sonucunda ortaya çıkan saf ve asli halini ifade eden, ahlak ve psikoloji ile ilgili bir terimdir ve dolayısıyla her insan bir fıtrat üzere yaratılmıştır. Kur’an-ı Kerim’de ve Efendimizin ( salat ve selam O’na olsun ) hadislerinde, insan kişiliğinin çevre etkilerinden bağımsız olarak var olan özünü ve gelişim kapasitesini belirtmek üzere kullanılmıştır. Her bir insanın geliştirmiş olduğu “kişilik özellikleri” bu fıtrattan beslenir.

Eğitimin zeminine insanı oturttuğumuzda da onu en sağlıklı bir şekilde planlamak ve bu planı yine en sağlıklı bir şekilde uygulamak için “insanın fıtri özellikleri”ni iyi bilmek ve bunu bir anlığına bile unutmamak esastır. Eğitim süreçlerinin tamamında, eğitim yöntemlerinde ve hatta eğitim faaliyetlerinin organize edileceği mekanlarda fıtratı dikkate almak zorunluluktur.

Peki bütün insanlar aynı özelliklere mi sahiptir? Bu sorunun tabii olarak cevabı “hayır”. Alemlerin Yabbi ( c.c ) Ademoğlunu temelde birçok ortak özellikle yaratmıştır lakin Ademoğluna verilen başka bir özellik de “yegâneliktir. Her insanın yegâneliğinin bir sonucu olarak olarak kendine has özellikleri vardır. Bu özellikler de O’nu “biricik” kılar.

Efendim ortak yani fıtri özeliklere geri dönecek olursak-ki bu özellikleri bundan sonraki yazılılarımda sizlerle detaylıca paylaşacağım- sırasıyla; üstünlük ( eşrefi mahlukat ), özgürlük, halife, biricik, irade, temyiz, muhakeme, natık, akıl, ortak duygu ve adaptasyonu söyleyebiliriz.

Bu özelliklerden bahsedeceğimiz diğer yazımızda buluşmak üzere hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol