DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ VE TÜRKİYE GİRİŞİMCİLİK HAFTASI                                                                           

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.       8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları talebiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı. 

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden  Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. 

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anılmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve kitlesel olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor. 

Devlet Kuran ve Yöneten Türk Kadınları                                                                                                                          

Dünya tarihinde ilk Kadın hükümdar olarak Tomris Hatun (M.Ö. 6. yy.)adı anılmaktadır. Peçenek Türkü olan ve Saka Türklerinin hükümdarı Tomris Hatun Pers krallığıyla savaşlar yapmış oğlunu hile ile öldüren Pers Kralı Büyük Kresi bozguna uğratmıştır.                                                                                               

Büyük Selçuklu Devletini kuran Tuğrul Beyin eşi at binip kılıç kuşanan  Altuncan Hatun da Devlet yönetiminde çok etkiliydi. Osmanlının mayası olan Hayme Ana eşi Süleyman Şahın ölümüyle Ertuğrul gazi ve kardeşleri ile Kayı Boyuna  hem analık hem babalık hem de liderlik yaparak önce Karacadağ’a sonra Söğüt ve Domaniç’e yerleşmelerini sağlayarak Devlet Ana lakabıyla anıldığını bilmekteyiz.                                                              

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü yetiştiren Zübeyde Hanım kız çocuklarının okutulmadığı  devirde okuma yazma bilmesi ve dini bilgilere sahip olması dolayısıyla Zübeyde Molla olarak da bilinmekteydi.  Savaşçı olan Türk kadınları günümüzde ise Erkeklerle eşit haklara sahip olarak kendini yetiştirdiği alanlarda her dalda görevlere gelmekte üreterek ve girişimci olarak da ülke kalkınmasına katkıda bulunmaktadırlar.                                                                                                                       

TÜRKİYE GİRİŞİMCİLİK HAFTASI                                                                                                                                     

 Her yıl Mart ayının ilk haftasında Türkiye Girişimcilik haftası kutlanır Kasım ayının 3. Haftasında ise Global Girişimcilik haftası kutlanır. Bulunduğumuz hafta hem Dünya Emekçi Kadınlar günü hem de Girişimcilik haftası olması sebebi ile Kadın girişimcilerimizi gündeme getirmek daha etkili olacağı kanaatindeyim.

Kadınların ekonomiye katkıları dinimizce de desteklenmektedir. İlk İslam kadın girişimcisi olarak Hz. Hatice örneğini verebiliriz Deve kervanlarıyla ticaret yapan Hz. Hatice peygamberimizle evlendikten sonra da Peygamberimizle beraber girişimciliğe devam etmişlerdir.

Günümüzde işyeri açmak isteyen  Kadın girişimcilerimize devlet desteği  verilmektedir ,yeter ki kadınlarımız kendilerini yetiştirsinler Aile ve Ülke ekonomisine katkıda bulunmak istesinler.                        

Kadın istihdamı ve işyeri açan kadın girişimcilerimizle yeterli olmasa da epey mesafe katettik düşüncesindeyim. 

Her yıl Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneği olarak düzenlediğimiz kadın üreticilerimizin el emeklerini ve  başarı hikayelerini paylaştığı Başarı Hikayeleri ,sergi , Fuar, panel ve  söyleşi   etkinliklerimizi gerçekleştiremediğimiz için öncelikle kadınlar olmak üzere tüm kamuoyundan özür dileriz . Önümüzdeki yıllardan itibaren verimli ve başarılı etkinliklerde buluşmak üzere hoşçakalın

 Celali YILMAZ

Eğitimci-Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

                                                                                                                                                                                                               

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol