Bu mübarek ramazan ayında, günümüzde maalesef yok olmaya yüz tutmuş ‘’VAKIF’’  kültürünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Vakıflar bir hizmet ve yarar sağlamak amacıyla kişilerin kendi arzusu doğrultusunda bağışladıkları para ve mülklerle oluşan kuruluşlardır. Vakıflar asla kâr amacı gütmezler. Vakıfların en büyük kuruluş amacı yardımlaşma ve dayanışmadır. Maddi manevi destek vermektir.

Maddi bir karşılık beklemeden ihtiyaç sahiplerine yardım etmek Müslüman coğrafyada olması gereken en büyük özelliğimizdir. İslam’ın başlangıcına kadar dayanan vakıflar günümüze kadar gelmiştir fakat her şeyde olduğu gibi vakıflarda eski özelliklerini yitirmişlerdir. 

Vakıf sistemi en mükemmel şeklini Osmanlı İmparatorluğu döneminde almıştır. Osmanlı döneminde vakıf yönetiminin esası hadislere dayanırdı.

Osmanlı döneminde yüksek gelir sahibi kişiler birbirleri ile yarışırlarmış ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için. Osmanlı’nın hüküm sürdüğü her memlekette birçok vakıf eserine rastlamamız verilen önemi göstermektedir.

Vakıflar;  yüzyıllardır süregelen birçok hizmet yürütmüş, aynı zamanda topluma ahlâk, fazilet ve karşılıklı sevgi, saygı hislerini aşılayan bu büyük ve tarihi kuruluş, bilhassa Osmanlı İmparatorluğu zamanında en ileri seviyeye ulaşan hizmetleri ile toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel hayatına geniş ölçüde katkıda bulunmuştur.

Vakıflar hangi amaç için yapılmışsa o amaç doğrultusunda hizmet etmelidir. Bu amacın mutlaka insanların faydasına olması gerekir. Osmanlı’da eğitim, sağlık, sosyal yardım, imar gibi bütün yardımları vakıflar yapmaktaydı. Her mahallenin bir vakfı vardı ve o mahallenin bütün işlerini yapmaktaydı. Osmanlı mükemmel işleyen bir vakıf yönetimine sahipti.

Gelelim günümüzdeki vakıflara;

*Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı  (TEGV)

*Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV)

*Türk Kalp Vakfı

*Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı

*Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı

*Beyaz Nokta Gelişim Vakfı

Günümüz vakıflarından birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istedim.

Bu gün vakıflar ekonomik açıdan yetersiz durumda olanları desteklemek, onlara yardımda bulunmak ve durumlarını düzeltmeye çalışmak için mücadele etmektedirler.  Bu güzel kurumlara hepimiz sonsuz destek verelim, bir el de biz uzatalım.

Kalın sağlıcakla…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol