Ortak Akıl Derneğinden Ağaç Dikme Etkinliği

80 adet Çam ağacı 120 adet meyve ağacı dikimi yapıldı.

İyilik Haber Merkezi
İyilik Haber Merkezi
16 Mart 2021 Salı 11:50
221 Okunma
Ortak Akıl Derneğinden Ağaç Dikme Etkinliği

Ortak Akıl ve Dayanışma Derneği bir çok alanda yaptığı örnek projelerle biliniyor.

Bu kapsamda başlattığı Ağaç dikme kampanyasıyla üyelerinin katılımlarıyla 80 adet Çam ağacı 120 adet meyve ağacı dikimi yapıldı. Dernek Başkanı sayın Fehmi Kaynar, yaz aylarında, dikimi yapılan alanda üyelerle birlikte piknik de yapılabileceğini belirtti ve tüm katılımcılara ve gönüllülere teşekkür etti.

Endüstrileşmeyle, sanayileşmeyle, savaşlarla ve her şeyden öteye insanoğlunun bencilliğiyle dünya üzerinde bulunan diğer canlıların bir çoğu yok oldu. Bir kısmı ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

!950’den sonra özellikle yeryüzündeki bitki ve hayvanların yarıdan fazlası yok oldular. Bütün bunlar nihayetinde küresel bir felakete, özellikle iklim değişikliklerine neden olurken ekolojinin-habitat’ında önemi daha çok fark edilir oldu. 

“Biz bu dünyayı dedelerimizden miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldık” sözünü şiar edinen Ortak Akıl ve Dayanışma Derneği aynı zamanda “Söylenme-Yap” ilkesi gereği harekete geçerek Çatalca’da meyve ağacı fidanı diktiler. 

Yönetim kurulu başkanı Fehmi Kaynar özellikle meyve ağacı fidanı dikme gerekçelerini törene katılan basın mensuplarına şöyle açıkladı:

“Bir yandan çevre felaketiyle karşı karşıya kalan dünyamıza nefes olmak ve kamuoyunun dikkatini çekmek için çevreci eksenli faaliyetlerimize ağaç dikme etkinliğini de ekledik. Ne yazık ki bu konuda da eksiklerimiz var. Ağaç dikme deyince nedense akıllara çam ağacı dikme geliyor. Oysa orman yangınlarında en önemli sebeplerinden biri de çam ağaçları. Yanan kozalaklar el bombası gibi oluyorlar. Bir de Allah’ın sessiz kulları olan böcekleri, kuşları da hesap ederek biz meyve ağaçları dikiminde bulunduk.”

Ağaç dikme etkinliğine yoğun bir katılım oldu. Ağaçlar dernek yönetiminin bağışlarıyla tedarik edildi. 

Her sene için bu faaliyetler çoğaltılarak etkinliğin gelenekselleştirilmesi sağlanacak.

Haber Merkezi...

Son Güncelleme: 18.08.2021 18:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol