Oscar Wilde, meşhur 'Bencil Dev' isimli masalında 'iyilik-kötülük,bencillik-diğerkâmlık'gibi kavramları zıttıyla irdelerken 'çocuk' imgesine dayanır. Devin yedi yıl boyunca uğramadığı şatosuna döndüğünde, bahçesinde oynayan çocukları görüp hiddetlenmesi ve onları bahçesinden kovmasıyla masal başlamış olur. Dev,çocukların bir daha gelmemesi için bahçede oyun oynamayı yasaklar ve oraya bir de tabela yerleştirir. 'İzinsiz girenler cezalandırılacaktır!.' Çocukların gitmesiyle devin bahçesi kara kışa döner. Ve hatasını anlayıp çocuklarla iyi geçinene kadar da kış dinmez. 
           Burada iyilik ve güzelliğin 'çocuk', kötülük ve bencilliğin ise 'dev' imgesiyle temsil edilmesini kendi içsel yolculuğumuz olarak görmemiz mümkün. Asırlardır var olan yaşam mücadelemizde, iyilik ve kötülük hep zıttıyla kaim olageldi. Ancak bize düşen, iyiliği yaygınlaştırmak ve kötülüğe galebe çalmaktır. Tabi bunu yaparken önce kendimizi, kendi irademizi özgürleştirdikten sonra,çevremizde de aynı değişimi sağlamak için mücadele etmek gerekir. Yüce kitabımızda:"Siz, insanlara iyiliği emrederken,kendinizi unutuyor musunuz?"[Bakara/44] âyetiyle ıslaha,kendimizi dışarıda tutmadan girişmemiz gerektiği öğütlenir. İyiliğin yaygınlaştırılmasıyla toplumda sevginin artması kaçınılmazdır. Tıpkı gündüzün karanlığı dağıtması gibi, iyilik de insanlar arasındaki düşmanca duyguları siler, süpürür. "İyilikle kötülük eşit olmaz. Sen, en güzel bir tarzda kötülüğü uzaklaştır. O zaman görürsün ki, seninle onun arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki sıcak bir dostun oluvermiştir[Fussilet/34]. Yine benzer bir mesajı bu kez hadislerin diliyle okuyalım:"Sakın birbirinize haset etmeyin!Küsmeyin,birbirinizden nefret etmeyin! Birbirinize sırt çevirmeyin! Ey Allah'ın kulları,kardeş olun!"[Buhari/Müslim]
          Kalpleri birbirini samimiyetle seven ve kendisi için istediğini başkası için de isteyen bir toplumda cinayet vak'alarına rastlanabilir mi?Elbette hayır. Bencilliklerimizden arındığımız,insan olmanın anlamını kavradığımız vakit,şu hadisin muhatabına dönüşüyoruz: "Cennete gidecek olan topluluklardan öyleleri vardır ki,kalpleri kuş kalbi gibidir."[Müslim,Cennet,27;Ahmet b. Hanbel,2/331].
         Bencil Dev'e geri dönecek olursak; masalın sonunda, o artık sevgi dolu bir adam oluvermiştir. Bahçesi bahar bahçelerinin en güzeli,çocuklarla şen, cıvıl cıvıldır. Ve yalnız başına oturan çocuk gülümseyerek ona şunu söyler:"Sen bir defasında benim bahçende oynamama izin vermiştin;bugün de sen benim cennet bahçeme geliyorsun." 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol