Obama ile Hasan,  Bitkiler üzerinde  araştırmalar yapan  iki arkadaştırlar. Hasan’ın babası çiçekçidir. Hergün  çatı katı terasında  araştırmalarını  birbirlerine, çiçek ve  bitkilerine anlatırlar.
 Obama: Bitkilerin çevrelerini sofistike bir şekilde algılar ve  iletişim kurar. Bitkilerde bulunduğu  düşünülen iletişim ağı üzerine yapılan araştırmalar, Goethe Luther Burbank, George Washington, Carver, Masanabu Fukuoka, Jagadis Bose  ve Nobel ödüllü  bilim adamı  Barbara McClintock dahil olmak üzere son birkaç yüzyıl  boyunca birçok kişi tarafından tartışıldı. Bitkilerin  çok bilinçli, zeki bir beyne  sahip olduğuna karar verildi. "Bitki bilincinin derinlemesine analizi, beyin kapasitelerinin,  önceden düşünülenden çok daha büyük olduğunu, sinirsel sistemlerin pek cok durumda insanlarda  olduğu gibi gelişmiş olduğu ve kendi özdeş 'nörotransmitter 'e sahip olduklarını, bitkilerin son derece akıllı ( bazı durumlarda insanlardan çok daha fazla) sofistike matematiksel hesaplamalar yapabilmelerini ve mevcut koşulların eksrapolasyonlarına  dayalı olarak gelecek planları yapabildiklerini gösterir. 

Matematik zekaları vardır misal.  "Bitkiler fotosentez yaparak güneş ışığından elde ettikleri enerji yardımıyla besin üretirler." Bu karmaşık bir süreçtir.
 Üzerlerinde çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. İnsana benzer 5 duyusu  görme ,koklama,tat alma ,dokunma , işitme duyusal açıdan benzese de daha hassas ve bizim sahip olmadığımız 15 farklı daha duyuya sahip olduğunu anlatan görüşler vardır. Yapılan araştırmalarda bazı türlerde  başka bir becerileri de ortaya çıktı bitkilerin. Ürettikleri besini gece boyu ideal oranda tüketmek için  hesap yapıyorlar. Şunu düşünün: bitkiler gündüzleri atmosferdeki karbondioksiti nişasta ve şekere çevirirler.  Birçok tür gündüz depoladığı nişastayı gece tüketir ve aç kalmazlar, verimliliklerini korurlar ve büyümeye devam ederler. Üstelik depoladıkları nişastayı ne çok hızlı ne de çok yavaş, tam doğru hızda tüketirler. Bu şekilde şafak sökene kadar besinin yüzde doksan beşini  kullanır ve sonra yeni besin üretmeye geçerler. Turpgiller familyasindan Arabidopsis misal mevcut nişasta miktarını şafağa kadar kalan süreye ( 8,12,16 saatte olsa) bölerek en ideal tüketim hızını hesaplıyor.

Hasan: Osmanlı’da çiçeklerin renklerine  ve çeşidine göre anlamı vardır.Örnek verirsek balkon camda sarı çiçek varsa o evde hasta var. Sokaktan geçenlerde satıcılarda biliyorlar ki yüksek sesle konuşmaması gerektiğini ya da kırmızı çiçek varsa o evde evlenme çağında genç kız var olduğunu ona göre oradan geçenin usturubuna konuşmasına dikkat etmesi gerektiği anlamına gelir. 
Çiçekler doğanın süsü insana huzur veren zevkimizle örtüşen doğal mucizedir. 
Papatya, taşradaki akrabamızdır misal. Bazı çiçeklerin adları kullanım yerine göre farklılık gösterir.  Halkın çiçeği de başka oluyormuş Gelincik, çoban gülü, çatin çanak, Lale gardaş ganı, Nergiz nazlı kız vb...Orkide; sevgiyi, asaleti, zaferi, gücü temsil eder Devlet-i Aliyeyi Osmaniyede orkide misali güçlü bir devlet. Kırmızı tek karanfil kalp kırıklığı.

Obama: Türk kadınlarının çiçek,meyve gibi şeyleri dillendirmekte maharetli olduğunu bir demet çiçekle birçok şey anlatırlar.
●     Mayıs gülü: güzelsin, hoşsun.
●    Sarı gül: Kalbim sürekli azap ve keder içinde
●    Yasemin: Aşkından ölüyorum.
●    Şebboy: Sana tahammülüm kalmadı.
●    Muhabbet çiçeği: Sen de beni sev.
●    Katmerli menekşe: Sevgimiz yeni başlıyor.
●    Lavanta çiçeği: Aşkım müthiş.

Hasan: Tabiatın süsü çiçekler her türlü kullanılıyor .O senin kaktüsler de radyasyon önlüyor , çölde su verir içinde su saklıyor.  
 Obama:  Aynen. Kaktüslerden vereyim sana. Laleler, Karanfiller çinileri süslüyor

Hasan: Hepsinin de gene anlamı var Lale; Allah lafzını temsil eder.  Ebruda, Filografide, Tezhipte kullanılıyor çiçekler, bitkiler! Biraz araştırmayla ne güzel bilgiler edindik. 

Obama: Araştırmaya devam o zaman! 

(Evrende neler oluyor isimli kitaptan notlar. Bu kitap henüz yazılmadı.)) Yazmak için notlar alıyorum. Bu notları da sizlerle paylaşıyorum ara ara. Yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol