CEVHER DUDAYEV

CEVHER DUDAYEV

Ruslar tarafından, yüzlerce yıldır zûlme uğrayan Çeçenler…
Zûlüm, hâlâ devam etmekte…

Dudayev, bu zûlmü ortadan kaldırmak için, hayatını feda eden bir kumandan…

Bugün (21 Nisan 1996) Çeçenlerin efsanevi lideri Cehar Dudayev’in şehadet yıldönümü…

Dudayev, 1944 yılının Şubat ayında, Çeçenistan’ın Yalho köyünde doğdu. 23 Şubat 1944’te Sibirya’ya sürgün edilenlerin arasına katıldığında, annesinin kucağında 15 günlük bir bebekti.

Çocukluk yılları, Sibirya bozkırlarında, çok güç şartlar altında geçti. Orta öğrenimini, burada tamamladı. 1962 yılında, Tambov Askeri Pilot Yüksek Okulundan, 1966 yılında da Uzak Mesafe Uçakları Pilot ve Mühendis Yetiştirme Yüksek Okulundan, mezun oldu.

1974 yılında, Gagarin Hava Harp Akademisini de bitiren Dudayev, 1. Sınıf pilot ve mühendis ünvanını kazandı.

S.S.C.B. hükümeti tarafından, kendisine 12 madalya verildi. Tümgeneralliğe yükseldi. Sovyet tarihinde, Stratejik Hava Kuvvetlerinde Tümen Komutanı olmayı başaran, ilk Müslüman olarak, adından bahsettirdi.

Çeçenistan Devlet Başkanı olmadan önce, Baltık Cumhuriyetlerinde yaşanan, bağımsızlık hareketlerini bastırmadığı için, adı isyancı generale çıktı.

1989’da Estonya’da Stratejik Hava Kuvvetleri Filoları Komutanlığında görev yaparken; Baltık ülkelerinde başlayan bağımsızlık hareketlerinin, kuvvet kullanılarak bastırılması için, Moskova’dan emir aldı.

Ancak bu emri “Yurdunun bağımsızlığı için mücadele eden bir halkın üstüne, bomba atmam” diyerek, yerine getirmedi.

Moskova bu itaatsizliği hazmedemedi ve Dudayev’i ceza olarak, askeri birliği ile birlikte, Grozni’ye sürgüne gönderdi. 1990 yılının Mayıs ayında, görevinden istifa etti.

Kasım 1990’da toplanan, Çeçen Halkının Kurultayı’na davet edildi ve sonradan “Çeçen Ulusal Kongresi” adını alan, bu halk meclisinin, icra kurulu başkanlığına seçildi.

19-21 Ağustos 1991’de Gorbaçov’a karşı girişilen başarısız darbe teşebbüsü sırasında, darbecilerin karşısında yer aldı.

Akabinde, darbecilerle işbirliği yapan Çeçen-İnguş Cumhuriyeti Hükümetini düşürmek için, başlatılan halk hareketinin, başına geçti.

Demokratik güçler, aydınlar ve tüm Çeçen halkı, kendisini destekledi. 27 Ekim 1991’de yapılan seçimlerde, % 85 oranında aldığı oyla, Çeçenistan Cumhurbaşkanlığına seçildi.

Rusya’nın, 11 Aralık 1994 tarihinde, Çeçenistan’a karşı başlattığı işgal ve soykırım hareketine karşı; Cahar Dudayev, “Son Çeçen canını vermeden, Ruslar ülkemize hâkim olamaz.” diyerek, halkına “Cihad” emrini verdi.

Dudayev’in önderliğindeki Çeçen halkı, iki yıla yakın bir süre, şanlı bir istiklal mücadelesi verdi. Dudayev, 21 Nisan 1996’da bir suikast sonucu şehid edildi.

Çeçenlerin, destansı direnişinin sonunda Ruslar; Çeçenistan’daki ordularını çekip; Dudayev’in yerine geçen General Aslan Mashadov ile barış anlaşması, imzalamak zorunda kaldı.

1996 sonunda da, tüm Rus askerleri Çeçenistan’ı terk etti. Böylece Çeçenistan Ruslardan temizlenerek, Kafkasya tarihine, yeni bir altın sayfa eklendi.

Mekanın cennet olsun büyük mücahid!
Nurlar içinde yat!
Bu şanlı kahramanın ruhuu şad olsun.

HACI ARICI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.