BİRİCİK İNSAN VE FITRAT

Değerli okurlar, eğitim felsefemizin zeminine tüm yaradılış özellikleriyle insanı oturmaktan bahsetmiştik ve bu özellikleri bu yazımızda açalım istemiştik.

Kıymetli okurlarım, insanın yaradılış özelliklerine verdiğimiz isim bildiğiniz üzere “fıtrat”tır.

Fıtrat kelimesinin sözlük anlamı; ilk yaradılış hali, temiz ve asli tabiattır. Genel itibariyle insana yaradılışla beraber verilen özellikleri ifade eder ve Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de sadece Rum Suresi 30. Ayette geçer. Özetle; beşeri varlığın, Allah’ın ( c.c ) yaratma fiili sonucunda ortaya çıkan saf ve asli halini ifade eden, ahlak ve psikoloji ile ilgili bir terimdir ve dolayısıyla her insan bir fıtrat üzere yaratılmıştır. Kur’an-ı Kerim’de ve Efendimizin ( salat ve selam O’na olsun ) hadislerinde, insan kişiliğinin çevre etkilerinden bağımsız olarak var olan özünü ve gelişim kapasitesini belirtmek üzere kullanılmıştır. Her bir insanın geliştirmiş olduğu “kişilik özellikleri” bu fıtrattan beslenir.

Eğitimin zeminine insanı oturttuğumuzda da onu en sağlıklı bir şekilde planlamak ve bu planı yine en sağlıklı bir şekilde uygulamak için “insanın fıtri özellikleri” ni iyi bilmek ve bunu bir anlığına bile unutmamak esastır. Eğitim süreçlerinin tamamında, eğitim yöntemlerinde ve hatta eğitim faaliyetlerinin organize edileceği mekanlarda fıtratı dikkate almak zorunluluktur.

Peki bütün insanlar aynı özelliklere mi sahiptir? Bu sorunun tabii olarak cevabı “hayır”. Alemlerin Rabbi ( C.C. ) Adem oğlunu temelde birçok ortak özellikle yaratmıştır. Lâkin Ademoğluna verilen başka bir özellik de yegâneliktir. Her insanın yegâneliğinin bir sonucu olarak kendine has özellikleri vardır. Bu özellikler de O’nu “biricik” kılar. Normal şartlar altında doğuştan ortak bazı özelliklere sahibiz, duymak ve kulağımız olması, görmek ve iki gözümüzün olması, yemek için ağzımızın, koku için burnumuzun olması gibi. Yine  doğuştan gelen bazı benzer özelliklerimiz var, sinirli-mülayim gibi veya inatçı olmak gibi benzer ortak fiillerimiz, mizacımız vardır.   Bunların dışında ise yetiştiğimiz çevre, aile, arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz, sosyal yapı gibi etkenlerle üzerine bina ettiğimiz, şahsiyetimiz, kimliğimiz oluşmaktadır.

İşte doğuştan gelen fıtri özelliklerin yanı sıra mizacımız, şahsiyetimiz ile verdiğimiz tepkiler, aynı olay karşısında gösterdiğimiz davranış şekilleri, üzüldüğümüz  veya sevindiğimiz olayların kişiye göre farklı nüksetmesi nedeni ile aslında her insan bir tanedir, biricik’tir.

Efendim; ortak yani fıtri özeliklere geri dönecek olursak -ki bu özellikleri bundan sonraki yazılılarımda sizlerle detaylıca paylaşacağım- sırasıyla; üstünlük ( eşrefi mahlukat ), özgürlük, halife, biricik, irade, temyiz, muhakeme, nâtık, akıl, ortak duygu ve adaptasyonu söyleyebiliriz.

Bu özelliklerden bahsedeceğimiz diğer yazımızda buluşmak üzere hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

Sağlıcakla kalın.

info@yusufyalcin.info

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol