BAŞLARKEN

‘Bir iyilik yap at denize……’

Rahman ve rahim olan Allahın adıyla,

Lise yıllarında çok okuyan ve yazmaya meraklı olan bir öğrenciydim. Hatta okuldaki haftalık kültür edebiyat gazetesinin baş yazarı ve editörü olarakta yazmaya ve yazdırmaya meraklı biriydim. Haftalık gazetemizin adı ‘Hakkın Sesi’ idi. O zamanlar gazeteyi kendi ellerimizle yazısı güzel olanları toplar onlara yazdırır, panoya asar ve bir hafta süreyle yazılar panoda kalır öğrenciler ve nöbetçi hocalar teneffüslerde okurlardı. Yıllar geçti gitti. Sadece okumaya devam ettim. Ta ki 2021 Ocak ayına kadar. Telefonum çaldı . Baktım Murat Fehmi bey kardeşim. Abi ne zman yazacaksın? Ne yazması dedim. Konuyu anlattı. Sadece iyiliği yazacağız dedi. Sonunda tamam, olur dedim. Yıllar sonra nasıl yazacağımı bilemiyorum ama tam kırk yıl sonra yazmayı deneyeceğim. Umarım başarabilirim.

1981 yılında on sekiz yaşında imam hatip lisesini bitirince parasız yatılı okuduğumuzdan Ankara da ilk sınavla beraber on beş gün içinde tayinimiz gelmişti. İmam hatip olarak şehre en az otuz  kilometre uzaklıkta yolu, elektriği ve suyu dahi olmayan bir köye tayin ile hayata ilk adımlarımı atmıştım. Aradan tam kırk yıl geçmiş. Müthiş bir zaman. İmam hatip lisesini bitirdiğim de yüz yirmi den fazla kaynaklarıyla hadisi şerifleri ezbere bilen, meslek derslerinde başarılı, cihad ruhuyla donanmış, bir tebliğcide bulunması gereken itikadi, ahlaki ve samimi duruşların pek çoğuna sahip, toplumda bir şeyler değişsin kötülükler ortadan kalksın, iyiler ve iyilik hakim olsun diye idealist hocalarımız tarafından donatılmış genç bir imam hatiptim. Aylık dört adet İslami ve siyasi duruşu olan dergiye abone olmakla beraber aldığı maaşın yarıdan fazlasını da kılasik İslami kitaplara veren  idealleri olan bir gençtim.

 Şimdi o günleri hatırladıkça o günden bu güne ülkemde ki iyiliğin hakim olması yönünde yarım asırdır kat edilen mesafelerdeki kısırlığı gördükçe yüzümde acı bir tebessüm ve göğsümde derin bir iç çekmelerle karışık bir hüzün oluşuveriyor. Ne desem bilmem ki?

Hep iyilik yapmak ve iyilik yazmak olsun prensibimiz duygusuyla iyilik kavramı üzerinden başlayalım isterseniz.

Allah sübhanehü ve tealanın Hz. Adem aleyhisselamdan beri gönderdiği orijinal adı İslam olan Tevhid dininin topluma inşa etmek istediği en önemli sosyal oluşumun hedefi iyiliği inşa etme, iyiliği hakim kılma, iyilerle beraber olma, iyilerin topluma hükümran olmaları gibi ortak bir hususu hem Kur’an da hem de Hz. Peygamberin uygulamalarında ve sözlü mesajlarında görmekteyiz.

“İyilik ve takvâ da birbirinizle yardımlaşınız.” (Mâide sûresi, 2) ayetinde iyilik kavramı ‘’Birr’’ kelimesi ile ifade edilir.

Peki ‘Birr’ Ne Demektir?

Âyette geçen ve iyilik diye tercüme edilen “ Birr” kelimesi, her türlü iyiliği, hayrı, hayırda kemâli ifade eder.

Birr’in zıddı itaatsizlik, hayrın zıddı ise şerdir. Birr tabiri, Allah için kullanılırsa, kullarına verdiği sevap, kul için kullanılınca Allah’a itaat anlamına gelir.

Birr, itikâdî veya amelî hükümlerle ilgili olabilir:

Yüzlerinizi doğudan yana ve batıdan yana çevirmeniz iyi olmak demek değildir...” [Bakara sûresi (2), 177] âyetinde, birr’in itikadî esaslarla ve amelî hususlarla ilgili oluşunu açıkça görürüz.

İman yani Lailahe illellah demek İslam dinine girmenin ilk adımı, dinin başlangıcı, birr ise dinin gayesidir.

Dinin, insanları ulaştırmak istediği hedef, tek Allah inancı (Tevhid ) ve bireysel ve toplumsal hayatında hayra (iyiliğe) ulaşma veya onu yaşama veya hayatına ikame etme olarak özetlenebilir. Kur’anı Kerimde pek çok ayette iyilikten bahsedilirken kimi yerlerde ‘birr’ kimi ayetlerde de ‘haseneh’ kelimesiyle iyilik ifade edilir. Ha­se­neh kelimesinin manası ise; İyi­lik, iyi hâl, iyi ve ha­yır­lı iş anlamlarına gelir.

 Şimdilik kaydıyla bazı ayetleri zikredelim.

Bakara Suresi, 195. ayet: Allah yolunda infak edin ve kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah, iyilik edenleri sever.’ Ayette ilginçtir ‘iyilik edin’ diye net bir emir ifadesi var.

Bakara Suresi, 201. ayet: ‘Onlardan öylesi de vardır ki: "Rabbimiz, bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik (ver) ve bizi ateşin azabından koru" der.’ Bu ayette iyilik talep etme ile ilgili Allah cc tarafından bir dua talep etme ve dua öğretisi var.

Al-i İmran Suresi, 92. ayet:Sevdiğiniz şeylerden infak edinceye kadar asla iyiliğe eremezsiniz. Her ne infak ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir.’ Bu ayette ise sevdiğimiz şeylerden infak ederek, bağışta ve yardımda bulunarak iyilik denen erdeme ulaşacağımıza dikkat çekilir. Yani iyilik sözle değil belli fedakarlıklarda bulunarak ulaşılacak kıymetli bir değerdir.

Al-i İmran Suresi, 104. ayet: ‘Sizden; hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır.’ Bu ayet daha ilginçtir. Zira, iyiliği ikame edecek hatta emrederek uygulayacak bir organizasyonu Allah özellikle inananlara emreder ve bir duruş sergileyerek toplumda hakim unsur pozisyonunda örgütlenmeleri salık verilir.

Al-i İmran Suresi, 193. ayet: "Rabbimiz, biz: "Rabbinize iman edin" diye imana çağrıda bulunan bir çağırıcıyı işittik, hemen iman ettik. Rabbimiz, bizim günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört ve bizi de iyilik yapanlarla birlikte öldür."

Hedef daha ilginç iyilik yaparak hayatı devam ettirdiğimiz gibi, iyilik yapanlarla beraber olup o organizasyonda faaliyete devam ederek farklı bir yere sapmadan iyilerin içinde kalarak ölüm bize gelene kadar iyilerle beraber ölümü beklemek durumunda olmak temennisi öğretilir.

Aşağıda gelen ayetler ve daha pek çoğu da iyilik edenlere ahiret ecrinin kat be kat verileceği hususuyla iyiliğin sadece dünya ile sınırlı olmayıp ebedi hayatta da ebedi mutluluğa köprü oluştuğundan bahsedilir.

Al-i İmran Suresi, 198. ayet: ‘Ama Rablerinden korkup-sakınanlar; onlar için Allah Katında -bir şölen olarak- altlarından ırmaklar akan -içinde ebedi kalacakları- cennetler vardır. İyilik yapanlar için, Allah'ın Katında olanlar daha hayırlıdır.’

Nisa Suresi, 40. ayet:’ Gerçek şu ki, Allah zerre ağırlığı kadar haksızlık yapmaz. (Bu ağırlıkta) Bir iyilik olursa, onu kat kat kılar ve Kendi yanından pek büyük bir ecir verir.’

İyilikle ilgili hadislerle devam edeceğiz)

Ubeydullah Medeni

23.02.2021 / İstanbul

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol